Centrum Kultury w Krynicy Zdroju – co warto o nim wiedzieć?

Centrum Kultury w Krynicy, muszla koncertowa

Krynica, muszla koncertowa, photo by Zalasem1, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Krynica Zdrój to nie tylko uzdrowisko, piękne widoki i zachwycająca przyroda. To także miasto, w którym kwitnie kultura i sztuka – o czym wielokrotnie przekonywaliśmy na naszym blogu. Tym razem przybliżamy działalność Centrum Kultury w Krynicy Zdroju. Jak wygląda jego historia? Jakie wydarzenia realizuje? Zapraszamy do lektury!

Centrum Kultury w Krynicy – instytucja z 40-letnią tradycją

1 kwietnia 1978 roku działalność rozpoczął Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krynicy, pod kierownictwem dyrektora Stefana Sopaty. Początki działalności organizacji były bardzo skromne i nie zwiastowały, że wkrótce stanie się ona jedną z najprężniej działających w całej Krynicy.

W pierwszym okresie istnienia Ośrodek dysponował tylko jednym pokojem w budynku przy ulicy Piłsudskiego 19. Ówczesny dyrektor mierzyć musiał się z wieloma problemami – od trudności w pozyskaniu odpowiedniej kadry po różnorodne kłopoty organizacyjne. Pomimo to, instytucja nie tylko przetrwała, ale rozwinęła skrzydła i zyskała status kulturowego serca Krynicy.

Siedlisko, czyli siedziba krynickiego Centrum Kultury

Od początku swojego istnienia Centrum Kultury mieści się w budynku przy ulicy Piłsudskiego 19, który powszechnie nazywany jest Siedliskiem. Określenie to wywodzi się od nazwy popularnego wśród kryniczan baru, który w przeszłości funkcjonował w tym samym miejscu.

W pierwszych latach istnienia, oprócz Ośrodka Kultury, w budynku mieścił się również Urząd Stanu Cywilnego, Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Z biegiem czasu Centrum Kultury przejmowało coraz większą przestrzeń, aż ostatecznie zyskało cały budynek na własność. Siedlisko przeszło gruntowny remont i zostało w pełni dostosowane do potrzeb Centrum Kultury w Krynicy.

Centrum Kultury w Krynicy dzisiaj

Obecnie krynickie Centrum Kultury kierowane jest przez Wojciecha Króla i jest jedną z najważniejszych instytucji na terenie miasta. Niemalże każde wydarzenie, które ma miejsce w Krynicy, zarówno kulturalne, jak i sportowe, o zasięgu lokalnym czy międzynarodowym – odbywa się pod jego patronatem.

Jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez Centrum Kultury w Krynicy, jest Festiwal im. Jana Kiepury, o którym pisaliśmy na naszym blogu – Festiwal im. Jana Kiepury, czyli wielkie święto muzyki z Krynicy Zdroju.  

Ponadto instytucja organizuje Przegląd Artystyczny Dorobku Dzieci i Młodzieży, Ogólnopolski Przegląd Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, współorganizuje Zimową Olimpiadę Młodzieży czy Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne.

Pod skrzydłami Centrum Kultury w Krynicy Zdroju działa wiele zespołów o ogólnopolskiej sławie, m.in. Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego (z ponad 140-letnią tradycją!) oraz Zespół Tańca Artystycznego Miniatury.

O najciekawszych wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury informujemy na naszym blogu oraz Facebooku. Gorąco zachęcamy do ich śledzenia!

Napisz komentarz