Czego nie robić w górach? Sprawdź, zanim udasz się na pieszą wyprawę. Część 1.

czego nie robić w górach

Góry są piękne, nie ulega to żadnej wątpliwości. Jeśli chcesz, aby takie pozostały, zapoznaj się z naszym poradnikiem: „Czego nie robić w górach”. W pierwszej części mini cyklu podpowiemy, co zrobić, aby górska przyroda pozostała piękna, zwierzęta były zdrowe i spokojne, i aby każdy z nas mógł w spokoju cieszyć się zachwycającymi widokami.

Nie śmieć

Prawdopodobieństwo, że zostawione przez Ciebie opakowanie po batonie, puszka po piwie, butelka po wodzie czy torebka po żelu energetyzującym zostaną posprzątane, jest nieporównywalnie niższe niż na równinie – to, co zostawisz na szlaku (zwłaszcza w górach wysokich), prawdopodobnie tam zostanie (chyba że sprzątnie to inny turysta lub wolontariusz w ramach akcji Czyste Tatry, jeśli wspinasz się na Podhalu). Śmieci, które zostawiasz, nie tylko szpecą, ale stwarzają też zagrożenie dla zwierząt – te bowiem mogą chcieć zjeść to, co zostawiłeś, a to z kolei może skutkować ich chorobą lub śmiercią.

Pamiętaj też, że na szlakach nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszystko po to, aby wrzucone do środka odpadki bio nie wabiły dzikich zwierząt (prawdopodobnie nie chcesz spotkać niedźwiedzia na szlaku). Z tego samego powodu nie wyrzucaj też resztek pożywienia do krzaków czy lasów. Zawsze miej przy sobie pojemnik lub torebkę na śmieci. Wszystko zutylizuj dopiero po zejściu ze szlaku.

Nie zanieczyszczaj wody

Nie tratuj stawów, jezior czy strumieni, jak pływalni, wanny czy zlewu. Nie wrzucaj do wody resztek jedzenia, nie wylewaj napojów. Nie wchodź do nich, nie myj się w nich, nie zmywaj naczyń. Na obszarach chronionych (w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody) w ogóle nie wchodź do wody. W jeziorach czy strumieniach żyją rzadkie gatunki zwierząt i każda ingerencja w ich środowisko może mieć dla nich tragiczne skutki. Takie zachowania mogą skutkować mandatami w wysokości nawet 500 zł (dotyczy to zarówno Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i innych miejsc w górach).

Nie dokarmiaj zwierząt i nie zbliżaj się do nich

Dokarmianie zwierząt, głaskanie ich i oswajanie skutkuje zabijaniem w nich naturalnego instynktu obronnego czy łowieckiego. Zdarzały się już przypadki, kiedy oswojone przez turystów zwierzęta z łatwością padały ofiarami kłusowników. Zwierzę, które jest dokarmiane przez ludzi, z biegiem czasu może mieć coraz większe problemy z samodzielnym zdobywaniem pożywienia. Poza tym zostawianie jedzenia w zaroślach czy na szlakach oraz karmienie zwierząt może powodować, że zaczną one wychodzić z kryjówek prosto na szlaki (mowa także o niedźwiedziach). Reasumując – zwierzęta nie mogą kojarzyć ludzi ze źródłem pożywienia.

Karmienie fauny może być też dla niej groźne – nie wszystko to, co jest jadalne dla człowieka, jest też bezpieczne dla zwierząt.

Nie zrywaj kwiatów, owoców i roślin

Dotyczy to przede wszystkim obszarów objętych ochroną. Na terenach parków narodowych czy rezerwatów przyrody nie zrywaj roślin, nie zbieraj z krzewów owoców (nawet borówek czy malin), nie zrywaj kwiatów. Nie jedz tego, co znajdziesz i co wydaje się jadalne, nie zabieraj też żadnych okazów na pamiątkę. Łamiąc te zasady, możesz zniszczyć gatunki objęte ochroną, a także zmniejszyć ilość dostępnego dla zwierząt pożywienia.

Nie hałasuj

Dotyczy to np. słuchania głośnej muzyki (także z telefonu), krzyczenia czy bardzo głośnych rozmów. Może to płoszyć zwierzęta żyjące w górach, a także przeszkadzać innym piechurom wędrującym po szlakach.

Nie rozpalaj ognia

Nie pal ognia, chyba że znajdziesz miejsce do tego wyznaczone. Ogień może płoszyć zwierzęta i przyciągać inne, a także szybko się rozprzestrzenić, wywołując groźny pożar.

Wszystkie powyższe zasadny można podsumować jednym zdaniem – nie ingeruj w naturę. Nie zostawiaj nic w górach, nic stamtąd nie zabieraj. Nie zakłócaj spokoju zwierząt i nie zmieniaj ich zwyczajów. Nie niszcz przyrody, nie zrywaj roślin, nie zanieczyszczaj środowiska, nie hałasuj i nie rozpalaj ognia.

Kolejny wpis z cyku „Czego nie robić w górach” ukaże się już niebawem! W międzyczasie zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego pensjonatu w Krynicy Zdroju – mieście, które jest doskonałą bazą wypadową dla górskich wędrówek.

Napisz komentarz