Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju?

Willa Romanówka - Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora, photo by Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Muzeum Nikifora to jedna z największych atrakcji Krynicy Zdroju. W obiekcie podziwiać można obrazy oraz wiele rozmaitych pamiątek, zachowanych po słynnym krynickim prymitywiście. Muzeum Nikifora mieści się w samym centrum uzdrowiska – w pobliżu Starego Domu Zdrojowego, przy Bulwarach Dietla – w budynku zabytkowej willi Romanówka. Przekonajmy się, jaka historia wiąże się z tym miejscem, a także co wartościowego można w nim zobaczyć.

Przypomnienie

O tym, kim był i czym zasłynął Nikifor, przeczytać można w jednym z naszych poprzednich wpisów: Kim był Nikifor Krynicki?

Warto się z nim zapoznać!

Muzeum Nikifora i willa Romanówka – historia powstania

Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Nikifora to słynna krynicka willa Romanówka. Została ona wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku, w stylu szwajcarskim, który był wówczas bardzo popularny w Krynicy Zdroju. Budynek charakteryzuje się konstrukcją zrębową, oszalowany jest malowanymi, kolorowymi deskami. Dach pokryto barwioną blachą.

Romanówka to budynek parterowy z półpiętrem. Z jego przedniej strony usytuowany jest głęboki półcień, wspierany słupkami. Przy wszystkich drzwiach i okach budynku znajdują się charakterystyczne naczółki w kształcie trójkątów.

Przez niemalże 100 lat Romanówka pełniła funkcję pensjonatu wypoczynkowego i zlokalizowana była przy ulicy Piłsudskiego. W latach 70. XX wieku utraciła jednak dawny blask. Po zamknięciu pensjonatu budynek był regularnie dewastowany. W 1990 roku podjęto decyzję o jego renowacji. Budynek został rozebrany, a następnie przekazany do prac konserwacyjnych. Ponownie zamontowano go w nowym miejscu, przy Bulwarach Dietla 19.

W 1995 roku w zabytkowej Romanówce otwarto Muzeum Nikifora, będące jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Wydarzenie to było szeroko komentowane w kraju i na świecie i uznawane za wielki sukces polskiego muzealnictwa.

Zbiory w Muzeum Nikifora w Krynicy

W dawnym pensjonacie Romanówka można podziwiać obecnie aż 77 unikalnych prac Nikifora. Dzieła podzielone są według wykorzystywanych przez artystę technik plastycznych oraz podstawowych cykli tematycznych, charakterystycznych dla jego twórczości. Wśród eksponatów znajdują się m.in. pejzaże beskidzkie z cerkwiami, stacje kolejowe, dworce, sceny wojskowe, a także autoportrety. W zbiorach muzeum znalazły się także fotografie Nikifora, publikacje na jego temat, plakaty, katalogi i zaproszenia na wystawy jego prac.

Osoby zwiedzające muzeum mają szansę na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał skromny warsztat Nikifora. Składają się na niego drewniane szynki z najtańszymi farbami i pędzlami, różne rodzaje papieru, a także pieczątki, którymi artysta znakował swoje obrazy.

Napisz komentarz