Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju

W dniach 4-6 września 2018 odbyło się dwudzieste ósme Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju. Ponownie, przez kilka dni, oczy niemalże całego świata zwrócone były w stronę malowniczej Krynicy i toczących się w niej spotkań oraz wydarzeń. Z tej okazji chcielibyśmy poświęcić chwilę na przypomnienie historii, idei oraz misji, jakie towarzyszą Krynickiemu Forum Ekonomicznemu. Zapraszamy do lektury.

Narodziny pomysłu – pierwsze Forum Ekonomiczne w Krynicy

Pomysł Forum Ekonomicznego zrodził się w roku 1992, z inicjatywy Zygmunta Berdychowskiego, czyli jednego z najbardziej znanych krynickich działaczy społecznych, posła na Sejm I i III kadencji. Organizacji przedsięwzięcia podjęła się Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Podczas pierwszej edycji krynickie Forum Ekonomiczne nie przypominało ogromnych wydarzeń o światowej skali, do jakich przyzwyczailiśmy się w ciągu ostatnich lat. W 1992 roku w Krynicy pojawiło się jedynie stu gości (spośród których zdecydowaną większość stanowili Polacy), a Forum miało charakter niewielkiej konferencji.

Przyczyną zorganizowania pierwszego Forum Ekonomicznego była chęć zwrócenia większej uwagi na wschodnich sąsiadów Polski. W Warszawie zajmowano się wówczas jedynie kwestią Unii Europejskiej i tego, jaki włączyć do niej nasz kraj. Tymczasem w Krynicy Zdroju podniesiono bardzo ważny głos w sprawie wschodu. Uczestnicy Forum przez kilka dni wymieniali spostrzeżenia, refleksje i pomysły na to, by usprawnić współpracę Polski z Litwą, Ukrainą, Rosją i Białorusią.

Goście i debaty Forum Ekonomicznego w Krynicy

Pierwsze Forum Ekonomiczne zdominował temat relacji Polski ze wschodnimi sąsiadami. Z każdym kolejnym rokiem dynamicznie rozwijała się jednak tematyka debat, liczba krajów uczestniczących w spotkaniach, a także potencjał organizacyjny wydarzenia. Obecnie, na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju pojawia się około 3000 gości, z ponad 60 krajów świata. Wśród debatujących obecni są prezydenci, premierzy, parlamentarzyści, prezesi przedsiębiorstw, światowi eksperci, a także ludzie kultury.

Podczas wydarzenia odbywa się ponad 150 debat, podczas których poruszane są takie kwestie, jak:

  • biznes i zarządzanie,
  • makroekonomia,
  • nowa gospodarka,
  • innowacje,
  • energetyka,
  • państwo i reformy,
  • ochrona zdrowia.

Podczas Forum Ekonomicznego padają kluczowe deklaracje związane z polityką gospodarczą, cytowane i analizowane później przez specjalistów na całym świecie. Wydarzenie relacjonowane jest przez media z niemalże każdego zakątka globu – do Krynicy Zdroju przyjeżdżają dziennikarze The Wall Street Journal, Die Welt czy Financial Times.

Misja Forum Ekonomicznego w Krynicy

Nadrzędnym celem każdego Forum Ekonomicznego w Krynicy jest tworzenie warunków do dialogu o przyszłości Europy i świata oraz wspomaganie rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej pomiędzy krajami europejskimi.

 

 

 

Napisz komentarz