Górale karpaccy, czyli Łemkowie – słynni przedstawiciele. Część 3.

Znani Łemkowie

Andy Warhol, photo by PROTEUS, Flickr, CC BY-ND 2.0

Łemkowie to mniejszość narodowa, z której pochodzą postaci znane nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Są wśród nich Nikifor Krynicki, Jerzy Nowosielski (słynni malarze) czy Igor Herbut (współzałożyciel zespołu LemON). Jednym z najsłynniejszych potomków Łemków był Andy Warhol – jeden z czołowych przedstawicieli pop-artu na świecie.

Jerzy Nowosielski

To jeden z najwybitniejszych i najważniejszych malarzy polskich II połowy XX wieku, a także wybitny rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Urodził się w 1923 roku w Krakowie. Matka Nowosielskiego była Polką z niemieckimi korzeniami, a ojciec był Łemkiem wyznania unickiego (pochodził ze wsi Odrzechowa w powiecie sanockim).

Artysta był zafascynowany literaturą wschodnią. Studiował ikonopisarstwo w Ławrze Uniowskiej św. Jana Chrzciciela pod Lwowem oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas swojej kariery zawodowej był m.in. asystentem Tadeusza Kantora, twórcą lalek i scenografii dla Teatru Pinokio w Łodzi, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Grupy Młodych Plastyków oraz Grupy Krakowskiej.

Nikifor Krynicki

Nikifor Krynicki, czyli Epifaniusz Drowniak, jest jedną z najważniejszych osób związanych z Krynicą Zdrojem. Urodził się w 1895 roku i był przedstawicielem nurtu prymitywizmu.

Nikifor Krynicki to postać, wokół której wyrosło wiele legend, plotek i pogłosek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego artysty, zapoznaj się z artykułem „Kim był Nikifor Krynicki”.

Andy Warhol

Jeden z najsłynniejszych przedstawicieli pop-artu na świecie. Rozgłos zyskał m.in. dzięki seryjnym kompozycjom z dużym kontrastem kolorystycznym. Jego prace przedstawiające puszkę Coca-Coli, zupę pomidorową, banana czy pudełka proszku Brillo stały się już symbolem popkultury.

Warhol odtwarzał też portrety gwiazd show-biznesu, np. Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Marlona Brando czy Elizabeth Taylor, a także innych, znanych na świecie postaci, takich jak Mao Zedong, Włodzimierz Lenin czy Joseph Beuys.

Andy Warhol urodził się w roku 1928 jako Andrej Varchola w Pittsburgu w Pensylwanii. Jego rodzice byli imigrantami. Matka Ulija (Julia) i ojciec Andrij (Andrew) wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych ze Słowacji, podążając m.in. przez Gdańsk. Rodzice Warhola wywodzili się z wioski Miková (wschodnia Słowacja). W mieście Medzilaborce, położonym tuż przy granicy z województwem podkarpackim mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które gromadzi pamiątki i dzieła związane z Artystą. Zbiory z tego muzeum można czasem zobaczyć w Rzeszowie.

Igor Herbut

Przedstawicielem „nowego pokolenia” Łemków jest wokalista zespołu LemON – Igor Herbut. Urodzony w 1990 roku w Przemkowie mężczyzna sam mówi o sobie, że jest stuprocentowym Łemkiem, który do dziś śpiewa i pisze nie tylko po polsku, ale także po łemkowsku. Jak twierdzi, jego pierwszym językiem był właśnie język Łemków.

Rodzina Igora Herburta  do dziś kultywuje łemkowskie tradycje – muzykuje, gra na instrumentach, tańczy i propaguje rodzimą kulturę. Mama Igora jest nawet nauczycielką języka łemkowskiego w szkole.

Wokalista zespołu LemON przyznał nawet, że łatwiej jest mu pisać w języku łemkowskim, ponieważ nie jest on dla niego tak wymagający i trudny jak język polski, a przy okazji jest bardziej melodyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Łemków, zapraszamy do naszych poprzednich wpisów:

Napisz komentarz