Hokej na lodzie w Krynicy Zdroju

zawodnicy podczas meczu hokejowego

Czy wiesz, że Krynica Zdrój jest kolebką polskiego hokeja na lodzie? W 1928 roku założono tutaj jeden z pierwszych w naszym kraju klubów hokejowych. Od tamtego czasu, czyli na przestrzeni niemalże 100 lat, w Krynicy rozegrano wiele ważnych turniejów – mistrzostwa świata, Puchar Polski czy słynny Euro Ice Hockey Challenge. Poznaj najważniejsze fakty związane z krynickim hokejem na lodzie.

Powstanie KTH Krynica

23 listopada 1928 roku, podczas spotkania krynickich miłośników hokeja na lodzie, odbywającego się w willi Nałęczówka, powołano do życia klub KTH Krynica (skrót oznaczał Krynickie Towarzystwo Hokejowe). W kolejnych latach w mieście pojawiły się jeszcze dwa kluby hokejowe, które istniały aż do wybuchu II wojny światowej. Były to Jaworzyna Krynica oraz Krynickie Koło Sportowe.

W 1931 roku na lodowisku należącym do KTH Krynica obyły się dwie niezwykle ważne imprezy sportowe: mistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w hokeju na lodzie. Reprezentanci naszego kraju zdołali wówczas wywalczyć sobie tytuł wicemistrzów Europy. W mistrzostwach świata Polska uplasowała się tuż za podium – na czwartej pozycji.

Co ciekawe, obiekt, na którym rozgrywane były te spotkania, był… lodowiskiem naturalnym. Z tego powodu treningi oraz mecze mogły odbywać się jedynie wtedy, gdy pozwalała na to pogoda. Pomysł stworzenia sztucznego lodowiska narodził się dopiero po wojnie. Jego budowę ukończono w 1962 roku.

Hokej w powojennej Krynicy

W 1950 roku krynicki klub hokejowy zdobył złoty medal mistrzostw Polski. Pięciokrotnie zdobywał zaś drugie lub trzecie miejsce na podium.

W mieście rozgrywano wiele zawodów hokejowych – głównie o charakterze krajowym lub lokalnym. Jednym z najpopularniejszych z nich był turniej o Kryształowy Dzban Krynicy. Klub KTH zwyciężył w nim w 1977 roku, wygrywając w meczu finałowym z Cracovią.

Krynicki hokej po 1989 roku

Po zmianie ustrojowej krynicki hokej rozwijał się już nieco mniej dynamicznie. KTH Krynica sięgnęła po medal mistrzostw Polski tylko dwukrotnie – w 1999 oraz 2000 roku.

W sezonie 2011/2012 klub KTH Krynica nie otrzymał licencji na grę w Polskiej Lidze Hokejowej, w związku z czym musiał on zostać wycofany z rozgrywek pucharowych. Klub zgłoszony został wówczas do I ligi, jednak jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, ponownie odrzucono jego kandydaturę.

Po serii nieprzyjemnych zdarzeń, w Krynicy utworzono nowy klub hokejowy – 1928 KTH. Od sezonu 2016/2017 występuje on w rozgrywkach II ligi. W 2017 roku drużyna zdołała wywalczyć złoty medal w swojej lidze.

Działalność KTH Krynica jest obecnie zawieszona.

 

 

 

Napisz komentarz