Jak wygląda nauka jazdy na nartach?

Nauka jazdy na nartach

Obraz Josef Pichler z Pixabay

Opanowanie podstaw jazdy na nartach nie jest trudne. Wymaga co prawda odrobiny cierpliwości i determinacji, ale z pewnością podstawy możesz opanować w jeden dzień. Na początek możesz zdecydować się na lekcję z instruktorem. Koszt takiego spotkania to zwykle 50-150 zł za godzinę, w zależności od liczby uczestników (indywidualne spotkania są droższe). Dzięki instruktorowi nauczysz się prawidłowej i bezpiecznej techniki jazdy. Oczywiście możesz też spróbować na własną rękę. Od czego zacząć? Jak wygląda nauka jazdy na nartach krok po kroku? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie.

Chcesz jeździć na nartach? Najpierw naucz się chodzić w butach narciarskich

Buty narciarskie to zupełnie inna para kaloszy niż zwykłe buty. 😉 Stopa układa się w nich inaczej niż w codziennym obuwiu, a także szybciej się męczy. W butach narciarskich noga jest lekko ugięta w kolanie, a podudzia przechylne do przodu. Taka postawa nie jest naturalna dla ciała, dlatego lepiej przyzwyczajać się do niej wcześniej.

Jeśli masz swój sprzęt lub wypożyczasz go w swoim mieście, a nie w wypożyczalni przy stoku, przed wyjazdem codziennie wkłądaj buty na kilka-kilkanaście minut i trenuj chodzenie. Będąc już przy stoku, zanim wepniesz buty do nart, przejdź się w nich kilkanaście-kilkadziesiąt metrów.

Bezpieczna jazda na nartach, a nauka upadania i wstawania

Upadki się nieuniknione – zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz naukę. Na szczęście wcale nie muszą być bolesne ani tym bardziej groźne. Wystarczy, że opanujesz odpowiednią technikę upadania. Jak to zrobić?

Ćwiczenia zacznij, zanim wjedziesz wyciągiem na szczyt stoku. Włóż na nogi buty i wepnij je do nart. Potem zrób przysiad – jak najniżej się da. Następnie przechyl się w prawo lub w lewo, aby przewrócić się na bok. Wstań, a potem powtórz takie manewry kilkanaście razy, przechylając się w różne strony.

Nauka chodzenia w nartach

Przed nauką jeżdżenia czeka Cię jeszcze opanowanie techniki chodzenia. Musisz nauczyć się kroku klasycznego i łyżwowego.

  • Krok klasyczny – narty są ustawione równolegle, a Ty poruszasz się do przodu.
  • Krok łyżwowy – poruszasz się na nartach, odchylając je pod kątem 45 stopni na boki.

Nauka kroku łyżwowego jest ważna, dlatego poświęć jej więcej czasu.

Jazda pługiem – początki każdego narciarza

Najprostszym sposobem jazy (i jednocześnie podstawowym dla każdego początkującego narciarza) jest tak zwany pług. Narty muszą być ułożone w literę V, tak by ich przednie końce stykały się ze sobą, a tylne były rozstawione szeroko. Aby zjechać ze stoku pługiem w linii prostej, musisz pochylić się do przodu i regulować ułożenie nart. By przyspieszyć, zacznij prostować narty (oddalać od siebie ich przednie końce). Aby się zatrzymać, połącz je ponownie.

Gdy już opanujesz zjazdy w linii prostej, przejdź na nauki skręcania. Przy jeździe pługiem przenieś ciężar ciała w lewo lub w prawo – w zależności od tego, w którą stronę chcesz skręcić.

Kolejny stopień wtajemniczenia – nauka jazdy szusem

Szusowanie to technika trudniejsza niż jazda pługiem, ale odrobina cierpliwości i determinacji z pewnością sprawią, że jej podstawy opanujesz szybko. Jak jeździ się szusem?

  • Narty ustawione są równolegle do siebie.
  • Aby zjechać w linii prostej, wystarczy zgiąć nogi w kolanach i pochylić się do przodu. Jazda na tzw. strzałę jest prosta choć dosyć szybka – zwłaszcza po stromych stokach.
  • Skręcanie podczas jazdy szusem jest nieco trudniejsze, choć techniki można nauczyć się podczas jednej lekcji. By skręcić, przenieś ciężar ciała na jedną nogę i jednocześnie skręć w tym samym kierunku obie narty. Krawędź narty znajdującej się po zewnętrznej stronie powinna być minimalnie uniesiona.

Jeśli wybierasz się na narty po raz pierwszy, możesz nie wiedzieć, że przed wyjazdem warto zastanowić się nad ubezpieczeniem sportowym, które pokryje wydatki związane z leczeniem czy transportem ze stoku w razie ewentualnego wypadku.

Jeśli interesują Cię porady dla osób początkujących, zapraszamy do naszego poprzedniego wpisu: Jazda na nartach i snowboardzie – od czego zacząć?.

Napisz komentarz