Jazda na nartach i snowboardzie – od czego zacząć?

Od czego zacząć naukę jazdy na nartach

Chcesz zacząć przygodę ze sportami zimowymi, ale nie wiesz, z której strony i jak się za to zabrać? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, aby pierwszy raz na stoku był przeżyciem, które będziesz wspominać z uśmiechem!

Co wybrać – narty czy snowboard?

O nartach mówi się, że są dobre na początek przygody ze sportami zimowymi. Łatwiej nauczyć się utrzymywać równowagę, łatwiej je kontrolować, a nauka stwarza mniejsze prawdopodobieństwo do bolesnych upadków. Z kolei snowboard uchodzi za sprzęt, który po opanowaniu podstaw, daje większe możliwości na szybsze dojście do dobrego poziomu i opanowanie trików.

Oczywiście najlepiej spróbować jednego i drugiego. Trudno bowiem podjąć trafną decyzję wyłącznie na podstawie suchych informacji czy opinii innych. Amatorzy nart będą przekonywać Cię o wyższości nart nad deską i odwrotnie. Snowboardziści powiedzą, że to właśnie deska dostarcza lepszych wrażeń. Jedno jest pewne – zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu, najpierw go wypożycz. Być może teraz wydaje Ci się, że narty wcale Cię nie interesują i tylko snowboard się liczy, jednak w praktyce może okazać się zupełnie inaczej.

Sprawność fizyczna

Zanim udasz się na pierwszy wyjazd narciarski lub snowboardowy, zadbaj o kondycję. Mimo iż może się wydawać, że jazda po stoku to tylko zjazd w dół, to zdecydowanie nie jest to czynność, którą może wykonywać każdy. Musisz wzmocnić przede wszystkim nogi i brzuch. Poza tym rozważ chodzenie na basen, bieganie, jazdę na rowerze lub przynajmniej intensywne spacery (np. z kijkami do nordic walkingu) przez miesiąc lub dwa miesiące przed wyjazdem.

Dobrze dobrany sprzęt i akcesoria

Jeśli nie masz doświadczenia, nie decyduj się na samodzielny dobór sprzętu. Skorzystaj z rad specjalistów w wypożyczalni lub, jeśli decydujesz się na zakup, z porad ekspertów w sklepach. Nie zamawiaj sprzętu online bez wcześniejszego rozeznania się, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Podczas wypożyczania nart lub deski zaznacz, że dopiero zaczynasz i potrzebujesz wszelkich porad. Poza tym wiedza, że jesteś osobą początkującą, pozwoli dopasować sprzęt do Twoich umiejętności.

Gdzie wypożyczyć narty lub deskę? Możesz to zrobić w wypożyczalni w swoim mieście lub w serwisie przy stoku. Druga opcja jest zwykle droższa, ale daje Ci możliwość wymiany sprzętu w sytuacji, gdy po pierwszym zjeździe okaże się, że jest on niewłaściwy dla Ciebie.

Oprócz samych nart czy deski w wielu resortach możesz wypożyczyć wszystko – także kaski, kijki czy gogle.

Oprócz wyżej wymienionych sprzętów i akcesoriów, musisz zaopatrzyć się także w rękawicę, kurtkę narciarską i nieprzemakalne spodnie (ocieplane lub nieocieplane, ale wspomagane warstwą ciepłych getrów).

Lekcje z instruktorem czy samodzielna nauka?

Jeśli nigdy nie miałeś na nogach nart lub deski, warto rozważyć naukę z instruktorem, ponieważ jak wiadomo, czym skorupka za młodu… 😉 Instruktorów znajdziesz niemal na każdym stoku, a godzinna lekcja kosztuje zwykle w granicach 50-100 zł, w zależności od liczby uczestników. Indywidualne lekcje są droższe od grupowych.

Już niebawem pojawi się na naszym blogu kolejny wpis na temat nauki jazdy na nartach. Opiszemy w nim, jak taka nauka przebiega krok po kroku.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w sportach zimowych, zapraszamy do Krynicy Zdroju. Znajdziesz tu stoki doskonałe także dla osób początkujących. Szukasz noclegu w Krynicy? Serdecznie zapraszamy Cię do naszego pensjonatu Boży Dar!

Napisz komentarz