Krynica Zdrój – szlakiem cerkwi łemkowskich

Cerkiew w Krynicy

W okolicach Krynicy Zdroju przebiega Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich. Jest on częścią większego szlaku Architektury Drewnianej. Będąc w Krynicy, wybierz się na wycieczkę śladem zarówno drewnianych, jak i murowanych świątyń oraz cerkwi Łemków. Większość została zbudowana na przełomie XVII i XIX wieku (choć spotkać można też cerkwie z XX wieku) i jest czynna do dzisiaj. Budynki zachowały wystrój sprzed lat, a znaczna część z nich pełni dziś funkcje rzymsko-katolickich kościołów. Zapraszamy Cię do pierwszej części przewodnika po cerkwiach łemkowskich.

Murowana cerkiew grekokatolicka św. Piotra i Pawła

Cerkiew ta znajduje się przy ulicy Kraszewskiego 177 w Krynicy Zdroju. Wybudowano ją w latach 1875-1879. Do dziś zachowały się cztery ołtarze boczne, które postawiono w XIX wieku.

Cerkiew pod wezwaniem św. Piotra i Pawła została wzniesiona z cegły i kamienia. Jest w części otynkowana, a także pokryta blachą. Zachwyca architekturą, detalami i rozmiarem. Jest największą cerkwią murowaną na całym terytorium Łemków. Przeważa w niej eklektyzm, czyli połączenie różnych stylów. Mimo to cerkiew zachowała charakterystyczne dla budownictwa sakralnego elementy architektoniczne.

Cerkiew prawosławna Równego Apostołom Księcia Włodzimierza

Budowla znajduje się w Krynicy Zdroju przy ulicy Cmentarnej 3. Wzniesiono ją w latach 1983-1996, jest więc stosunkowo młoda. Mimo iż od zakończenia jej budowy minęło niespełna 25 lat, zdecydowanie warto uwzględnić ją w planie podróży. Jest to jedyna cerkiew, która powstała po II wojnie światowej na ziemi sądeckiej.

Budowla zachowuje elementy charakterystyczne dla budownictwa sakralnego Łemków. Ściany zbudowano z cegły, natomiast dach jest wielopołaciowy z sześcioma wieżami, zakończonymi okrągłymi hełmami z prawosławnymi krzyżami.

We wnętrzu budynku znajdują się m.in.:

  • zabytkowy obraz przedstawiający sąd Jezusa,
  • wyryta w drewnie scena ukrzyżowania.,
  • obrazy bułgarskiego malarza Christo Prodanova,
  • rzeźby Józefa Citaka.

Cerkiew Najświętszej Marii Panny

Cerkiew została zbudowana w latach 1887-1888. Wzniesiono ją w miejscu innej cerkwi, która spłonęła w roku 1796. Dzisiaj budynek pełni funkcję kościoła parafialnego pod wezwaniem Serca Jezusowego.

Była cerkiew a dzisiejszy kościół, jest budynkiem drewnianym. W jego wnętrzu podziwiać można m.in.:

  • barokowe tabernakulum z rzeźbionym wizerunkiem Jezusa i rzeźbionym tronem (XVIII wiek),
  • lichtarz w stylu barokowo-klasycystycznym z XIX wieku,
  • ołtarz główny zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego,
  • obraz Serca Jezusowego i obraz św. Józefa.

W kolejnym wpisie zabierzemy Cię na wyprawę szlakiem cerkwi, które znajdują się w sąsiedztwie Krynicy Zdroju, między innymi w miejscowościach Szczawnik czy Berest. Zostań z nami!

Napisz komentarz