Ławeczka Kraszewskiego w Krynicy Zdroju

Ławeczka Kraszewskiego w Krynicy Zdroju

Foto: Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons/lic. CC BY-SA 4.0
Wielu Kryniczan oraz osób, które odwiedzają nasze miasto, zdaje sobie sprawę z istnienia „ławeczki Kraszewskiego”. Nie każdy jednak zna historię, jaka za nią stoi. A szkoda! Jest ona naprawdę ciekawa – podobnie jak życie i twórczość wielkiego pisarza. W dzisiejszym wpisie postaramy się ją przybliżyć. Zapraszamy do lektury!

Kim był Kraszewski?

Józef Ignacy Kraszewski to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Urodził się w Warszawie w 1812 roku, jako najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Romanowie (powiat włodawski). W 1829 roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego, medycyna szybko go jednak znużyła. Kraszewski przeniósł się na studia literackie i zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory.

W kolejnych latach swojego życia Kraszewski wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania. Mieszkał w Wilnie, Warszawie, Krakowie oraz Lwowie. Częste przenosiny w niczym nie przeszkadzały jednak jego pracy artystycznej. Szacuje się, że napisał on około 200 powieści i 150 opowiadań. Dodatkowo, stworzył wiele dramatów, relacji podróżniczych, a także 20 tomów prac naukowych (m.in. na temat historii, językoznawstwa, kultury). Zmarł w Genewie w 1887 roku.

Kraszewski w Krynicy Zdroju

W 1866 roku Kraszewski odwiedził Krynicę. Zamieszkał w nieistniejącej już dzisiaj willi „Trzy Róże” (znajdującej się przy ulicy, która obecnie nazwana została jego nazwiskiem). Był to wówczas największy i najbardziej luksusowy pensjonat w uzdrowisku.

Podczas pobytu Kraszewskiego w Krynicy wydawano wiele bankietów na jego cześć. Pomimo to, pisarzowi nie zabrakło czasu na pracę twórczą – stworzył on wówczas scenariusz dramatu, napisał również wiele interesujących listów. Kiedy nie pisał i nie gościł na krynickich salonach, Kraszewski lubił spacerować po okolicy. Jego ulubionym miejscem była Edwardówka, z której roztacza się piękny widok na centrum miasta.

Pobyt w Krynicy Zdroju zainspirował pisarza. Postanowił on osadzić w mieście akcję dwóch swoich powieści – Wielki Nieznajomyoraz Koncert w Krynicy.

Upamiętnienie Kraszewskiego w Krynicy

W ulubionym miejscu pisarza, czyli na słynnej Edawrdówce w Parku Zdrojowym, ustawiono ławeczkę z jego popiersiem. Powstała ona w 1879 roku, na który przypadała 50 rocznica pracy twórczej Kraszewskiego.

Autorem gipsowego popiersia zdobiącego ławeczkę był Franciszek Wyspiański (ojciec Stanisława Wyspiańskiego). W 1905 roku zostało ono wymienione na nowe – wykonane z brązu. W takiej formie można oglądać je do dzisiaj.

Co ciekawe, zdaniem niektórych historyków, ławeczka Kraszewskiego w Krynicymogła być pierwszym na świecie pomnikiem w formie ławki.

 

 

 

Napisz komentarz