Malownicze okolice Krynicy Zdrój – Tylicz

Okolice Krynicy Zdrój - Tylicz

Tylicz – panorama, photo by T-Bear, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Krynica Zdrój to najbardziej znane miasto w regionie Beskidu Sądeckiego, urzekające wieloma zabytkami, pięknymi miejscami i niepowtarzalnymi atrakcjami turystycznymi. Co więcej, Krynica jest doskonałą bazą wypadową na Słowację czy do okolicznych, malowniczych miejscowości. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Beskidzie Sądeckim, jest Tylicz. Przekonaj się, na czym polega magia tej miejscowości.

Tylicz – bajkowa wieś w pobliżu Krynicy Zdrój

Tylicz położony jest 6 kilometrów na wschód od Krynicy Zdrój – dzięki temu bez przeszkód można dotrzeć do niego na rowerze lub na… własnych nogach, podążając szlakiem turystycznym od Kopca Pułaskiego w Krynicy, przez Huzary, aż do Tylicza. Malownicza wieś położona jest u zabiegu rzeki Muszynki, nazywanej również Tyliczanką, oraz uchodzącego z niej potoku – Mochnaczanki.

Co ciekawe, w przeszłości Tylicz kilkukrotnie otrzymywał prawa miejskie (w 1325 i 1612 roku), jednak od 1934 roku nieprzerwanie funkcjonuje jako wieś.

Tylicz – wody mineralne i mofety

W Tyliczu znajdują się źródła oraz odwierty wód mineralnych. Dwa z lokalnych źródeł – Bradowiec oraz Zdrój Główny – zostały zabudowane estetycznymi pijalniami.

Jedną z największych atrakcji wsi jest kompleks Mofety Tylicz. Na miejscu podziwiać można naturalnie powstałe punkty, w których dochodzi do ekshalacji dwutlenku węgla ze szczelin ziemi. Więcej na ich temat przeczytasz w naszym wpisie Mofety w Krynicy Zdrój – atrakcja, której nie możesz przegapić.

Zabytki Tylicza

W niewielkiej, malowniczej wsi skrywa się wiele bezcennych zabytków. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła– drewniana świątynia wzniesiona w 1612 roku, zarejestrowana jako zabytek klasy pierwszej (o wyjątkowej wartości historycznej). Budowla ma konstrukcję zrębową, ze ścianami oszalowanymi poziomo. Wyjątkowych zachwyt wzbudza barokowa wieżyczka z latarnią, zakończona hełmem. We wnętrzu kościoła znajdują się m.in. trzy rokokowe ołtarze z XVIII wieku, obraz Matka Boska Tylicka z przełomu XVI i XVII wieku oraz organy barokowe, pochodzące z XVIII wieku.Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest jednym z najważniejszych punktów na szlaku architektury drewnianej w regionie Krynicko-Gorlickim.
  • Cerkiew świętych Kosmy i Damiana– dawna świątynia greckokatolicka, wybudowana w 1743 roku, obecnie pełniąca funkcję rzymskokatolickiej kaplicy cmentarnej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Budowla to tradycyjna, trójdzielna cerkiew łemkowska. Nad jej przedsionkiem wznosi się wieża z okazałym, drewnianym hełmem i kutym krzyżem. We wnętrzu cerkwi znajduje się ikonostas z XVIII wieku.
  • Pomnik Kazimierza Pułaskiego– odsłonięty w 2013 roku, z okazji 650 rocznicy powstania Tylicza. Pomnik znajduje się na Rynku.

Planując urlop w Krynicy Zdroju, warto poświęcić nieco czasu na zwiedzenie jej okolic – Tylicza, Muszyny, którą opisywaliśmy poprzednio na naszym blogu, a także innych miejscowości, o których opowiemy wkrótce.

 

 

 

Napisz komentarz