Najlepsze filmy o górach, część 3. Filmy przygodowe i filmy akcji

Filmy przygodowe o górach

W trzecim i na razie ostatnim wpisie z cyklu „Najlepsze filmy o górach” przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd filmów fabularnych, z górami w tle. Co mają do zaoferowania te produkcje? Piękne widoki, świetna gra aktorska, wartka fabuła i zaskakujące zwroty akcji. Sprawdź, które filmy z górami w tle warto obejrzeć, zwłaszcza podczas długich, zimowych wieczorów.

Alive, dramat w Andach, reż. Frank Marshall, 1993 rok

„Alive, dramat w Andach” to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w 1972 roku. To historia urugwajskiej drużyny rugby, która doświadczyła katastrofy lotniczej – samolot, którym podróżowali, rozbił się wysoko w górach, a wszyscy pasażerowie, którzy przeżyli wypadek, musieli dać sobie radę w skrajnych warunkach – w mrozie, bez zapasów żywności. Produkcja pokazuje, jak dramatyczne decyzje są w stanie podjąć ludzie, aby przeżyć.

„Alive, dramat w Andach” jest świetnie nakręconą produkcją, trzymającą w napięciu, wzruszającą. Porusza wyobraźnię i na długo pozostaje w pamięci.

Akcja na Eigerze, reż. Clint Eastwood, 1975 rok

Kultowa produkcja w reżyserii jedynego w swoim rodzaju Clinta Eastwooda powstała na kanwie powieści Roda Whitakera pt. „Sankcja na Eigerze” (autor brał udział w tworzeniu scenariusza). I choć od powstania filmu minęło sporo ponad 40 lat, to nadal tak samo porusza i trzyma w napięciu.

Jonathan Hemlock (Clint Eastwood) to wykładowca sztuk pięknych i kolekcjoner dzieł sztuki, który jednocześnie jest także… płatnym mordercą, działającym na zlecenie tajnej agencji rządowej. Hemlock podejmuje się wykonania ostatniego zadania przed zakończeniem swojej „kariery” zawodowej. Ma zdemaskować i zabić nieuchwytnego dotąd podwójnego agenta, który zabił przyjaciela Hemlocka. Aby tego dokonać, musi wyruszyć w morderczą wspinaczkę na szczyt alpejskiej góry Eiger.

O filmie mówi się, że zawiera jedne z najlepszych ujęć wspinaczki górskiej, jakie kiedykolwiek nakręcono.

Wspinaczka, reż. Ludovic Bernard, 2017

„Wspinaczka” to nieco inne spojrzenie na tematykę górską. Zdecydowanie nie należy brać przykładu z bohaterów, ale zdecydowanie warto obejrzeć tę komediowo-przygodową produkcję. Błyskotliwe dialogi, zabawne incydenty, a do tego piękne widoki. Wszystko to sprawia, że „Wspinaczka” to doskonały film niemal dla każdego.

Francuska produkcja jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – młody mężczyzna, Samy Diakhate, decyduje się zdobyć Mount Everest i udowodnić wybrance serca, że może zrobić dla niej wszystko. Dlaczego nie należy brać przykładu z Samy’ego? Ponieważ chłopak mimo szczerych chęci o wspinaczce nie wie zupełnie nic. Do tego pochodzi z ubogiej rodziny, więc nie stać go na profesjonalny sprzęt. Takie podejście, mimo iż może budzić szacunek, jest nieodpowiedzialne i może narażać nie tyko zdrowie, ale też życie. „Wspinaczka” to więc obraz gór w nieco innym zwierciadle.

Pozostałe wpisy na temat filmów o górach znajdziesz tu: Filmy fabularne o wspinaczce wysokogórskiej, Filmy dokumentalne o wspinaczce wysokogórskiej.

 

Napisz komentarz