Najlepsze książki o wyprawach w góry, część. 2. Historie Polaków i nie tylko

Polacy, Francuzi czy Słoweńcy to narody, które wydały na świat wybitnych wspinaczy wysokogórskich. Historie przełomowych wypraw, morderczych wspinaczek, wycieńczających zejść ze szczytów, wielkich marzeń i ogromnych radości zostały opisane na łamach wielu wybitnych dzieł. Poznaj drugą część naszego subiektywnego przeglądu najlepszych książek o górskich wyprawach.

„Ucieczka na szczyt”, Bernadette McDonald

„Ucieczka na szczyt” to jedna z najsłynniejszych książek autorstwa Bernadette McDonald. Na jej łamach możemy dowiedzieć się więcej o złotej erze polskiego himalaizmu i o wkładzie Polaków w rozwój i historię światowej wspinaczki. Kanadyjka podczas długiego pobytu w Polsce rozmawiała z takimi postaciami jak: Wojciech Kurtyka, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer czy Maciej Pawlikowski. Dzięki temu jej opowieść jest różnorodna, kompletna i porywająca.

„Alpejscy wojownicy” Bernadette McDonald

Bernadette McDonald tym razem opowiada historię kilku pokoleń wspinaczy ze Słowenii – jednego z najmniejszych krajów Europy, który podobnie jak Polska ze wspinaczki uczynił sport narodowy. To opowieść o ludziach, którzy, mimo iż nie wpisali się w główną epokę himalaizmu i nie zasłynęli w czasach, gdy pierwsi wspinacze stawiali stopy na najwyższych szczytach, to i tak osiągnęli olbrzymie sukcesy na najtrudniejszych, monumentalnych ścianach. Opowieść o Słoweńcach, którzy przeszli do historii.

„Annapurna”, Maurice Herzog

Historia wejścia francuskiej wyprawy na bezlitosną górę i heroicznego zejścia ze szczytu. Opowieść człowieka, który jako pierwszy w historii zdobył ośmiotysięcznik – 3 czerwca 1950 roku postawił stopę na wierzchołku Annapurny.

Wszystko za Everest”, Jon Krakauer

„Wszystko za Everest” to jedna z najbardziej znanych na świecie książek o wspinaczce wysokogórskiej. Opowiada o losach trzech ekip, które 10 maja 1996 roku dokonywały jednocześnie ataku szczytowego na Mount Everest. Podczas wejścia nad szczytem rozpętała się burza, która spowodowała, że walka o spełnienie marzeń stała się walką o życie.

„Wszystko za Everest” to opowieść jednego z uczestników, który przeżył wyprawę – Jona Krakauera. Jego historia do dziś budzi wiele kontrowersji i jest powodem do gorących dyskusji m.in. na temat komercyjnych wypraw na Mount Everest, w których z roku na rok bierze udział coraz więcej ludzi – bez względu na zagrożenia i konsekwencje „masowych” wypraw na najwyższe światowe szczyty.

„Broad Peak. Niebo i Piekło”, Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

Autorzy książki „Broad Peak. Niebo i Piekło” analizują tragiczną w skutkach wyprawę z 2013 roku. Przytaczają rozmowy z bliskimi uczestników wyprawy, świadkami tragedii i specjalistami ze świata himalaizmu. Analizują zachowania himalaistów w trudnych, niespodziewanych sytuacjach w wysokich górach. Starają się odpowiedzieć na trudne pytania na temat etyki polskiego himalaizmu oraz jego obecnej formy. Wsadzają kij w mrowisko, zastanawiając się, czy wspinaczka wysokogórska i zdobywanie ośmiotysięczników jest przejawem odwagi i pasji, czy egoizmu i bezmyślności.

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się z pierwszą częścią naszego przeglądu książek o wyprawach w góry, znajdziesz go tutaj: Najlepsze książki o wyprawach w góry, część 1. Historie Polaków.

Napisz komentarz