Piesza wycieczka w góry. Część 2. Jak się ubrać i co ze sobą zabrać wiosną, latem i wczesną jesienią?

Co zabrać w góry

Góry, mimo iż piękne, są też wymagające i zmienne. Aby piesza wędrówka po górskich szlakach była satysfakcjonująca i bezpieczna, musisz się do niej odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak się ubrać i jaki sprzęt spakować do plecaka. Przedstawiamy niezbędnik każdego górskiego piechura.

Jak się ubrać

Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów garderoby, są buty trekkingowe. Dobre obuwie to nie tylko większy komfort wędrówek, ale także (a raczej przede wszystkim) większe bezpieczeństwo. Buty trekkingowe powinny mieć solidną, antypoślizgową podeszwę i najlepiej byłoby, gdyby były wodoodporne.

Możesz wybierać spośród butów wysokich, średnich i krótkich. Zaletą wysokich butów trekkingowych (za kostkę) jest stabilizacja stopy i kostki, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko kontuzji. Jeśli jednak wybierasz się na wyprawę w niskie góry i będziesz chodzić po ścieżkach o w miarę równej nawierzchni, możesz postawić na niższe buty (przed kostkę lub do kostki).

Ważne! Kupując buty trekkingowe, wybieraj te o pół rozmiaru lub rozmiar większe, niż nosisz na co dzień. Podczas schodzenia z góry musisz mieć odpowiednią ilość miejsca na palce. Jeśli wybierzesz za małe buty, ból może być nie do zniesienia. Poza tym wielogodzinne wędrówki sprzyjają powstawaniu opuchlizny na stopach.

Innymi elementami garderoby, o których musisz pamiętać, są:

 • Kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa – niezależnie od tego, kiedy wyruszasz w góry, musisz zabezpieczyć się przed opadami. Nawet jeśli rano niebo jest bezchmurne i nic nie wskazuje na to, że zacznie padać, pogoda może zmienić się w mgnieniu oka.
 • Ciepła warstwa – gdy temperatura spada, konieczne jest wyposażenie się w polar lub oddychającą bluzę. Możesz też postawić na kurtkę typu softshell, która zapewnia wysoką oddychalność, chroni przed wiatrem i często jest wykończona polarem.
 • Bielizna termoaktywna – przydatna zwłaszcza wtedy, gdy w góry wybierasz się w chłodniejsze dni. Taka bielizna chroni przed spadkiem temperatury, jest oddychająca i nie zajmuje dużo miejsca.
 • Spodnie trekkingowe – nie jest to obowiązkowy element garderoby, ale zdecydowanie mogą podnieść komfort wędrówek. Takie spodnie są lekkie, wytrzymałe, wygodne i szybkoschnące.
 • Skarpetki – powinny być wyższe niż buty, aby nie zsuwały się poniżej poziomu obuwia i aby chroniły skórę nóg. Dobrze jest wyposażyć się w skarpetki wykonane z oddychającego materiału, dzięki któremu Twoja stopa nie będzie mokra od potu.
 • Rękawiczki – miej je zawsze w pogotowiu, nawet jeśli wyruszasz w góry wiosną czy latem. Rękawiczki nie tylko chronią dłonie przed chłodem, ale także pomagają, gdy konieczne jest chwytanie się np. łańcuchów.
 • Wielofunkcyjna chustka taki element garderoby może pełnić wiele funkcji, np. osłaniać szyję, twarz czy głowę przed wiatrem, zimnem czy słońcem.

Kompletując strój na górską wyprawę, pamiętaj, żeby ubrać się na cebulkę. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować ubranie do zmieniającej się temperatury i uniknąć przegrzania lub wyziębienia – łatwiej jest zdjąć lub założyć jedną warstwę, niż przebierać się na szlaku w nowe ubrania.

Co spakować do plecaka

Bezpieczna wyprawa w góry byłaby niemożliwa bez odpowiednio wyposażonego plecaka. Przede wszystkim postaw na pojemny plecak, wyposażony w stelaż, pas biodrowy i piersiowy. Jeśli wyruszasz na wyprawę jednodniową, może wystarczyć Ci plecak 20-30 litrowy. Jeśli planujesz spędzić w górach więcej czasu, 40 litrów to minimum. Pamiętaj też o pokrowcu na plecak, który ochroni jego zawartość przed deszczem.

Poza tym w plecaku powinny znaleźć się akcesoria, takie jak:

 • Latarka – najlepiej czołówka,
 • Kompas i mapa papierowa – aby nie zboczyć z trasy np. wtedy, gdy widoczność jest słaba,
 • Telefon komórkowy i power bank,
 • Gwizdek do wzywania pomocy,
 • Woda i jedzenie,
 • Gotówka (w niektórych schroniskach płatności kartami nie są możliwe),
 • Krem z filtrem, pomadka ochronna do ust,
 • Leki, apteczka pierwszej pomocy, chusteczki.

Poza tym możesz wziąć ze sobą także kijki trekkingowe, które mogą ułatwić chodzenie po górskich szlakach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak przygotować się do pieszej wędrówki po górach, sprawdź pozostałe wpisy na naszym blogu. Zapraszamy!

Napisz komentarz