Piesza wycieczka w góry. Część 3. Bezpieczeństwo w górach

Jak być bezpiecznym w górach

Zanim wyruszysz na pieszą wycieczkę po górach, dobrze się do tego przygotuj – nie tylko pod kątem sprzętu czy wytyczenia trasy dopasowanej do Twoich umiejętności i kondycji (choć to również niezwykle istotne!). Podpowiadamy, jak być bezpiecznym w górach i nie stwarzać zagrożenia dla innych.Telefon komórkowy i numery alarmowe

Zawsze miej przy sobie naładowany telefon. Podczas noclegu w schronisku, nie zapomnij podłączyć go do kontaktu. Warto wyposażyć się też w pojemny power bank.

W telefonie zapisz najważniejsze numery alarmowe:

  • Międzynarodowy numer alarmowy – 112.
    Możesz go wybrać z dowolnego telefonu – nawet takiego, który nie jest zarejestrowany w kraju europejskim. Jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawi się komunikat „podaj PIN”, wpisz po prostu 112.
    Zdarza się, że przed wybraniem numeru 112 konieczne jest wyłączenie telefonu, wyjęcie karty SIM i ponowne uruchomienie telefonu.
    Z numeru 112 możesz korzystać także w górach (wyjątkiem są Włochy), ale wiele państw ma także osobne numery telefonów dla górskiego ratownictwa medycznego.
  • TOPR i GOPR w Polsce – 985 lub 601 100 300,
  • Górskie Pogotowie Ratunkowe na Słowacji (HZS) – 18 300,
  • Pogotowie Górskie w Czechach (ČR) – +420 1210
  • Stowarzyszenie Ratownictwa Górskiego w Słowenii (GRZS) – 112,
  • Pogotowie Górskie w Austrii – 140,
  • Pogotowie Ratunkowe we Włoszech – 118,
  • Pogotowie Ratunkowe we Francji – 112,
  • Pogotowie w Szwajcarii – 1414.

W Twoim telefonie powinny znaleźć się też numery kontaktowe do najbliższych osób opatrzone przedrostkiem ICE (In Case of Emergency – w nagłych przypadkach). Dla służb ratunkowych jest to informacja, że właśnie te osoby powinny zostać poinformowane o wypadku. To właśnie one mogą też udzielić niezbędnych informacji na Twój temat w sytuacji zagrożenia.

Podczas wędrówki kontroluj też zasięg i zapamiętaj ostatnie miejsce, w którym dostępna była sieć.

Trasa i mapy

Zanim wyruszysz w góry, dokładnie zaplanuj trasę – przeczytaj jej opis, sprawdź trudność, możliwości przejścia i zorientuj się, jakie masz możliwości powrotu. Weź też pod uwagę, że być może nie uda Ci się przebyć trasy w podanym w opisie szlaku czasie. Wędrówka może się wydłużyć np. ze względu na kondycję Twoją lub Twoich towarzyszy, warunki atmosferyczne, przerwy na odpoczynek, przystanki na podziwianie widoków czy inne, nieprzewidziane zdarzenia.

Pamiętaj, aby trasę dopasowywać do umiejętności, wiedzy i kondycji uczestników wycieczki, a także do pory roku i warunków atmosferycznych. Jeśli będziesz wędrować w grupie, dostosuj trasę do możliwości najsłabszej osoby.

Weź ze sobą papierową mapę, opis trasy lub przewodnik – na wypadek, gdyby sprzęt elektroniczny zawiódł. Może przydać Ci się także kompas (przed wyprawą upewnij się, że potrafisz z niego korzystać).

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Oprócz zasad wymienionych wyżej, stosuj się także do poniższych wskazówek:

  • Sprawdź pogodę. Więcej na ten temat znajdziesz w 1. Wpisie dotyczącym wycieczek w góry: „Piesza wycieczka w góry, część 1. Jak się do niej przygotować?
  • Ubierz się adekwatnie do pogody, postaw na dobre buty i odzież, weź ze sobą niezbędny sprzęt. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz we wpisie „Piesza wycieczka w góry, część 1. Jak się ubrać i co ze sobą zabrać wiosną, latem i wczesną jesienią?”.
  • Zanim wyruszysz z domu, schroniska czy pensjonatu, zostaw wiadomość o trasie, którą masz zamiar przebyć i w jakim czasie. Dzięki temu w razie wypadku służby ratunkowe będą wiedziały, jak do Ciebie dotrzeć.
  • Nie chodź w góry w pojedynkę!
  • Nie schodź z oznakowanych szlaków.
  • Gdy nagle zmieni się pogoda lub droga okaże się zbyt trudna, zawróć. W żadnym wypadku nie będzie to świadczyło o tchórzostwie, ale o odpowiedzialności.
  • W razie wypadku staraj się zachować spokój i wezwać pomoc – jeśli telefon nie działa, zawołaj pomoc, machaj rękoma, dawaj sygnały optyczne latarką lub sygnały akustyczne – najlepiej 6 razy na minutę + 1 minuta przerwy (jest to przyjęty w górach sposób wzywania pomocy).

Poza tym nie śmieć, nie hałasuj, szanuj przyrodę i innych wędrowców. Jeśli zabierasz ze sobą psa, trzymaj go na smyczy. Spotykane na szlaku zwierzęta obchodź szerokim łukiem i nie drażnij ich.

Napisz komentarz