Rodzaje narciarstwa, część 1. Narciarstwo klasyczne – skoki i biegi

Rodzaje narciarstwa, narciarstwo biegowe

Obraz jasperguy z Pixabay

Rodzajów narciarstwa jest wiele. Możesz uprawiać narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, a nawet narciarstwo ekstremalne, w wersji cross-country lub back-country. Jednak to nie wszystko, co warto wiedzieć o rodzajach narciarstwa. Dowiedz się więcej na ten temat i wybierz dyscyplinę odpowiednią dla siebie.

Narciarstwo klasyczne

Tak zwane narciarstwo klasyczne dzieli się na dwie kategorie – skoki narciarskie i narciarstwo biegowe. Ojczyzną jednego i drugiego sportu jest Skandynawia. Pozbawieni wysokich gór, za to bogaci w duże ilości śniegu Skandynawowie wypracowali „własne” dyscypliny – odmienne od, chociażby, narciarstwa alpejskiego (więcej na temat narciarstwa alpejskiego znajdziesz w następnym wpisie).

Sprawdź, czym charakteryzuje się narciarstwo biegowe i skoki narciarskie.

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie to dyscyplina, której raczej nikomu nie trzeba wyjaśniać. Są rozgrywane na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku, a w Polsce zyskały ogromną popularność m.in. za sprawą Adama Małysza, który stał się niemal bohaterem narodowym w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Dziś, za sprawą Kamila Stocha czy Piotra Żyły popularność skoków narciarskich w Polsce jest nadal wysoka, a konkursy rozrywane na skoczniach całego świata (także polskich) przyciągają rzesze fanów.

Narciarstwo biegowe

Jak już wspomnieliśmy, Skandynawowie nauczyli się radzić sobie z brakiem wysokich gór. Wypracowali technikę, która nie polega na zjeżdżaniu, ale na bieganiu. Narciarstwo biegowe jest dyscypliną wymagającą, ponieważ do przejazdów nie wykorzystuje się siły grawitacji (jak w przypadku zjazdów), ale siłę mięśni. Oczywiście stopień trudności można dopasować do swoich umiejętności i kondycji – jeśli jednak narciarz jest profesjonalnym sportowcem i bierze udział w zawodach, musi wykazać się ogromną wytrzymałością.

Narciarstwo biegowe różni się od narciarstwa zjazdowego jeszcze jednym niuansem. Jest nim specjalny sposób mocowania butów do nart, czyli tzw. wolna pięta – tylko przednia część buta jest przymocowana do narty. Dzięki uwolnieniu pięty zakres ruchów zdecydowanie się powiększa, a to dla wielu osób znaczne udogodnienie. Ponadto narty biegowe różnią się od innych rodzajów nart – są od nich dłuższe i węższe.

Jakie są zalety narciarstwa biegowego?

Możesz spróbować tej dyscypliny niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy dopiero zaczynasz. Ta dyscyplina pozwala także na przebywanie pośród przyrody, z dala od tłumów. Możesz odpocząć, napawać się widokami, a do tego być mniej narażony na kontuzje niż podczas narciarstwa zjazdowego. Nie musisz też stać w kolejkach do wyciągów ani kupować ski-pasów.

Czego potrzebujesz, by zacząć jeździć na nartach biegowych?

Najpopularniejszą dyscypliną narciarstwa biegowego jest cross-country. Co to oznacza? Tyle że możesz „biegać” po terenie samodzielnie, na własną rękę. Nie potrzebujesz do tego wyciągów, stoków czy specjalnie przygotowanych tras (choć oczywiście takie możesz znaleźć także w wielu miejscach w Polsce, np. w okolicach Krynicy). Czego potrzebujesz, by uprawiać cross-country? Nart, kijków i ciepłych ubrań.

Jeśli chcesz spróbować narciarstwa biegowego, możesz wypożyczyć narty i wybrać się na wyprawę np. trasą z Tylicza na Górę Parkową w Krynicy Zdroju. A jeśli szukasz przytulnego noclegu w górach, zapraszamy Cię do naszego Pensjonatu.

Napisz komentarz