Rodzaje obiektów noclegowych w górach, część 1.

Noclegi w górach

Wybierasz się na krótką wycieczkę w góry? Chcesz wyruszyć na kilkudniową pieszą wędrówkę? A może planujesz dłuższe wczasy? Sprawdź, czym różnią się obiekty noclegowe i który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Na przewodnik po obiektach noclegowych w górach będzie składał się z dwóch części. W pierwszej z nich, którą właśnie czytasz, opiszemy obiekty najlepsze na indywidualny wypoczynek – taki, który organizuje się samodzielnie. Z drugiej części przewodnika dowiesz się, jakie miejsca są najlepsze na zorganizowane wczasy czy kolonie, a także gdzie możesz spać, jeśli chcesz być jak najbliżej natury (kempingi, pola namiotowe, agroturystyka, schroniska). Zapraszamy!

Gdzie spać w górach? Hotele, pensjonaty, schroniska i inne obiekty przeznaczone do turystyki indywidualnej

Hotele – są to obiekty położone najczęściej w miastach lub na ich obrzeżach. Hotele z najwyższym standardem mają 5 gwiazdek, te z najniższym – 1. Aby obiekt mógł nosić miano hotelu, musi mieć minimum 10 pokojów. Tego rodzaju miejsca powinny zapewniać gościom szeroki zakres usług i udogodnień, m.in. wyżywienie, zmianę pościeli oraz ręczników na życzenie gości lub co 3 dni, hall i recepcję, telewizję, łóżka o określonej szerokości, łazienkę, suszarkę.

Hotele powinny zapewniać wysoki standard, jednak nie zawsze liczba gwiazdek świadczy np.  czystości obiektu. Za noc w hotelu często trzeba też zapłacić więcej niż w innym miejscu.

Motele położone są przy trasach komunikacyjnych (np. przy drogach głównych). Motel musi dysponować parkingiem, mieć co najmniej 10 pokojów do dyspozycji gości, jedną placówkę gastronomiczną i świadczyć usługi motoryzacyjne. Motele, podobnie jak hotele, są kategoryzowane liczbą gwiazdek – od 1 do 5.

Hostele – tak zwane miejsce taniego zakwaterowania. W hostelu najczęściej można wynająć pojedyncze łóżka w pokojach współdzielonym (zwykle koedukacyjnym). Charakterystyczne są także współdzielone przestrzenie, takie jak kuchnia, łazienki czy czasem salon. Niektóre hostele dają do dyspozycji gości także prywatne pokoje np. 2-osobowe. Standardy hosteli są bardzo różne – mogą to być wysokiej klasy apartamenty, a także wieloosobowe, tanie pokoje. Wynika to z faktu, iż hostele są zaklasyfikowane w PKWiU jako miejsce krótkotrwałego zamieszkania, gdzie indziej niesklasyfikowane i nie spełniają niektórych wymogów formalno-prawnych. Tego typu noclegi wybierają często studenci z Polski i zagranicy.

Pensjonaty – muszą mieć minimum 7 pokojów i świadczyć codzienne wyżywienie. Co za tym idzie – na terenie każdego pensjonatu musi znajdować się minimum 1 placówka gastronomiczna. Obiekty te świadczą usługi hotelarskie, a zaszeregowania obiektu do kategorii pensjonatu dokonuje marszałek województwa. W związku z tym pensjonaty muszą spełnić szereg warunków, takich jak minimalna wielkość pokojów i łóżek, określone wyposażenie każdego pokoju, minimum 2 posiłki dziennie.

Pensjonaty to obiekty, które łączą w sobie wygodę hotelu z przyjazną atmosferą, nastawioną na kontakt z gośćmi. W Bożym Darze stawiamy na komfort naszych gości – zależy nam, by każdy czuł się przytulnie i swobodnie. Oferujemy pokoje od jedno do czteroosobowych (także pokoje typu studio). Każdy pokój ma własną łazienkę, a większość z nich balkon z widokiem na las lub Krynicę. Więcej informacji na temat naszej oferty znajdziesz tutaj.

Pokoje gościnne i apartamenty – czyli tak zwane kwatery prywatne. Zwykle znajdują się w mieszkaniach lub domach osób prywatnych, bądź fizycznych. Będąc w górach, możesz znaleźć zarówno pojedyncze pokoje, jak i mieszkania, które wynajmowane są turystom w całości. Standard takich miejsc jest różny – od prostych, tanich pokoi, po luksusowe apartamenty. Prywatne kwatery i mieszkania są umeblowane, często oferują dostęp do kuchni i są wyposażone w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego. Właściciele zwykle nie świadczą jednak usług takich jak wyżywienie, sprzątanie, regularna wymiana pościeli czy ręczników. Decydując się na taki nocleg, zwróć uwagę na opinie turystów, którzy już skorzystali z usług danego miejsca.

Domy wycieczkowe – są to obiekty, które świadczą minimalny zakres usług dla gości. Zwykle nastawione są na samoobsługę. Aby obiekt mógł być nazwany domem wycieczkowym, musi dysponować minimum 30 miejscami noclegowymi i 1 placówką gastronomiczną. Tego typu noclegi są zwykle tanie, a pokoje często są wieloosobowe. Nie oznacza to jednak, że nie można trafić na dom wycieczkowy o wysokim standardzie.

Więcej informacji na temat obiektów noclegowych w górach znajdziesz w kolejnym wpisie. Zachęcamy też do śledzenia innych, ciekawych wpisów na naszym blogu.

Napisz komentarz