Rodzaje obiektów noclegowych w górach, część 2.

Pensjonat Boży Dar w Krynicy

W drugiej części wpisu o rodzajach obiektów noclegowych w górach bierzemy pod lupę miejsca idealne m.in. dla miłośników natury, a także dla wszystkich wczasowiczów, którzy planują zorganizowany wypoczynek. Sprawdź, gdzie mogą odpoczywać zarówno dorośli, jak i dzieci.

W poprzednim wpisie (Rodzaje obiektów noclegowych w górach, część 1.) opisaliśmy miejsca, które są najlepsze na odpoczynek indywidualny. Na tapet wzięliśmy m.in. hotele, hostele, motele, pensjonaty, prywatne kwatery czy domy wczasowe. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różni się hotel od motelu czy pensjonat od domu wczasowego, koniecznie przeczytaj poprzednią część naszego przewodnika.

Gdzie spać w górach? Wypoczynek zorganizowany

Ośrodki wczasowe – przeznaczone są do świadczenia usług związanych z wczasami. Zwykle składają się z jednego obiektu lub zespołu budynków. Często na terenach ośrodków wczasowych znajdują się świetlice, boiska czy inne miejsca rekreacji, a także punkty gastronomiczne. Organizatorzy wczasów zapewniają gościom wyżywienie, często także różnego rodzaju rozrywki.

Ośrodki kolonijne – są przystosowane do świadczenia usług związanych z koloniami. Gośćmi takich ośrodków są dzieci i młodzież szkolna. Część takich miejsc jest otwarta wyłącznie sezonowo (np. w wakacje i podczas ferii), inne działają przez cały rok, przyjmując np. zielone szkoły i inne wycieczki szkolne. Ośrodki kolonijne położone są zwykle w malowniczych miejscach poza miastami.

Ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe – są dostosowane do organizacji szkoleń, warsztatów, wyjazdów integracyjnych, konferencji czy zjazdów.

Gdzie spać w górach? Miejsca bliżej natury

Kempingi – są to tereny strzeżone, które umożliwiają noclegi w namiotach, przyczepach samochodowych czy domkach turystycznych. Przeznaczone dla zmotoryzowanych turystów oraz rowerzystów, dzięki dostępowi do parkingów. Na terenie kempingu zwykle podłączona jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Można znaleźć tam też płyty kuchenne, wspólne łazienki z prysznicami, często także sklep, punkt gastronomiczny, a nawet aptekę czy punkt medyczny i miejsca rekreacji. Charakterystyczne dla kempingów są samoobsługa i konieczność zadbania o własne wyżywienie.

Pola biwakowe – w przeciwieństwie do kempingu, pole biwakowe jest niestrzeżone i umożliwia nocleg tylko w namiotach. Pola biwakowe najczęściej znajdują się na terenach zadrzewionych – blisko lasów, nad jeziorami, rzekami czy w innych, atrakcyjnych miejscach. Muszą być oznakowane i ogrodzone, a także wyposażone w podstawowe urządzenia sanitarne, punkty poboru wody pitnej oraz tereny rekreacyjne.

Agroturystyka – kwatery agroturystyczne to zwykle pokoje lub domki wynajmowane turystom przez rolników (znajdują się na terenach czynnych gospodarstw rolnych). Dzięki temu goście mają możliwość z bliska obserwować codzienne życie osób trudniących się rolnictwem, a także przebywać wśród społeczności wiejskiej. Agroturystyka daje też możliwość obcowania z przyrodą czy kontaktu ze zwierzętami (np. końmi).

Schroniska górskie – usytuowane są w górach, przy szlakach turystycznych. Mają zapewnić odpoczynek i schronienie turystom, którzy wyruszają na kilkudniowe lub jednodniowe wędrówki po górach. Można zarówno wykupić w nich nocleg, jak i schronić się podczas zmiany pogody. Schroniska świadczą usługi noclegowe, gastronomiczne oraz informacyjne. Pokoje w schroniskach górskich są zwykle wieloosobowe. Zdarza się, że w przypadku dużego obłożenia, istnieje możliwość nocowania na podłodze, na własnej karimacie. Łazienki znajdują się na korytarzach.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry i nie wiesz, jaki rodzaj noclegu wybrać, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego pensjonatu. Przywitamy Cię ciepło, ugościmy i nakarmimy. A do tego, dzięki świetnej lokalizacji, będziesz mieć blisko i do centrum miasta, i na górskie szlaki. 😊

Napisz komentarz