Sezon letni w górach – kiedy się zaczyna, ile trwa i czym się charakteryzuje?

Sezon letni w górach

Sezon letni to dla wielu osób najlepszy czas na piesze wędrówki po górach. Jest wtedy ciepło, dni są dłuższe, a na szlak nie trzeba zabierać tyle ekwipunku, co zimą. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie pogoda potrafi być wyjątkowo zmienna i że jest to także sezon burzowy. Czym jeszcze charakteryzuje się sezon letni? I kiedy się zaczyna? Sprawdźmy.

Sezon letni w niskich i średnich górach

W niższych górach, takich jak Beskidy, Bieszczady, Sudety, Pieniny czy Gorce, sezon letni zaczyna się w okolicach marca i kwietnia. Wszystko zależy od temperatury i innych warunków atmosferycznych panujących w danym roku. Jeśli wcześnie robi się ciepło, śnieg topnieje szybko i odkrywa górskie szlaki. Najpóźniej znika z zacienionych miejsc oraz z wyższych partii gór. Z tego względu, jeszcze w kwietniu zdarza się, że piechurzy, wyruszając na szlak, cieszą się piękną, słoneczną pogodą, a na szczycie góry trafiają na grube warstwy śniegu.

W późniejszych miesiącach, czyli w maju i w czerwcu, zazwyczaj śniegu nie ma już wcale. Można natomiast spodziewać się śliskich i błotnistych nawierzchni.

W niskich i średnich górach sezon letni może trwać nawet do listopada lub grudnia (w zależności od pogody).

Sezon letni w górach wysokich – Tatry

W Tatrach sezon letni zaczyna się w okolicach czerwca. Nawet ciepłe miesiące, jak kwiecień i maj, uznaje się za sezon zimowy w najwyższych górach w Polsce. Nie jest niespotykanym widok zalegającego śniegu nawet w lipcu. W związku z tym należy bacznie sprawdzać warunki pogodowe i kontrolować doniesienia TOPR-u (http://www.topr.pl/), a udając się w wysokie partie gór, wyposażyć się w czekan i raki.

Koniecznie musisz pamiętać, że szczególnie w Tatrach latem występują burze – zwłaszcza popołudniami. W związku z tym na szlak należy wyruszać wczesnym rankiem.

Sezon letni kończy się w Tatrach najpóźniej w listopadzie.

Sezon letni w górach – zalety i ryzyko związane z pieszymi wędrówkami wiosną i latem

Latem dni są zdecydowanie dłuższe i cieplejsze. W związku z tym wędrówka może trwać dłużej. Nie musimy też wspominać o łatwiejszych warunkach – brak śniegu i lodu zdecydowanie sprzyja wybieraniu trudniejszych tras. Nie trzeba też ubierać się tak ciepło, jak zimą, ani zabierać tyle sprzętu, co zimą (choć, jak wspomnieliśmy, nawet latem czekan i raki mogą przydać się w Tatrach). Można też wymienić ciepłe, wysokie buty trekkingowe na te lżejsze i mniej zabudowane.

Ponieważ znaczna część turystów woli wędrować po górach wtedy, gdy jest ciepło i przyjemnie, szlaki turystyczne są zwykle mocno uczęszczane. Dla części wędrowców jest to wada, jednak patrząc z drugiej strony – obecność innych osób może okazać się przydatna np. podczas wypadków.

Nie należy jednak popaść w nadmierne rozluźnienie. Góry o każdej porze roku potrafią zaskoczyć. Latem szczególną uwagę należy zwracać na prognozy pogody i prawdopodobieństwo wystąpienia burzy czy ulewy. Warto też pamiętać, że to, co z jednej strony jest zaletą, z drugiej może stać się uciążliwością. Mowa o wysokich temperaturach. Koniecznie należy zaopatrzyć się w zapas wody, krem z filtrem i nakrycie głowy.

Do wędrówek należy podchodzić poważnie i odpowiednio się do nich przygotować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj poniższe wpisy na naszym blogu:

Napisz komentarz