Zespół Tańca „Miniatury” – artystyczna duma Krynicy Zdrój

Balet w Krynicy Zdrój - zespół tańca miniatury

Pobyt w Krynicy to doskonała okazja do spotkania ze sztuką. Miasto oferuje wiele atrakcji, związanych z niemalże wszystkimi dziedzinami twórczości artystycznej – od malarstwa, przez muzykę, teatr i literaturę, aż po taniec. To właśnie na tym ostatnim skupimy się w dzisiejszym wpisie, przybliżając niezwykłą historię krynickiego Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury”. Zapraszamy!

Przypomnienie

Interesuje Cię temat sztuki w Krynicy Zdroju? Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas wpisami:

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju?

Ławeczka Kraszewskiego w Krynicy Zdroju

Kim był Nikifor Krynicki?

Orkiestra Zdrojowa w Krynicy Zdroju

Festiwal im. Jana Kiepury, czyli wielkie święto muzyki w Krynicy Zdroju

Centrum Kultury w Krynicy Zdroju – co warto o nim wiedzieć?

Władysław Szlęk i powstanie zespołu „Miniatury”

Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” został utworzony w 1986 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Krynicy (obecnie instytucja ta nosi nazwę Centrum Kultury w Krynicy Zdroju), Stefana Sopaty.

Pieczę nad nowopowstałą grupą objął Władysław Szlęk – uznany choreograf i artysta baletu, wywodzący się z Krakowa. Więcej na temat działalności i osiągnięć Władysława Szlęka – kierownika artystycznego pierwszego krynickiego zespołu baletowego – możesz dowiedzieć się z poświęconego mu filmu, stworzonego przez Centrum Kultury w Krynicy:

Trudne początki „Miniatur”

Do nowopowstałego zespołu tanecznego przyjmowano wszystkie dzieci w wieku od 6 lat, które miały ochotę rozpocząć swoją przygodę z baletem. Niestety, warunki, w jakich odbywały się pierwsze próby, pozostawiały wiele do życzenia. W sali brakowało podstawowego sprzętu – drążków, luster. Zespół nie posiadał własnego akompaniatora.

Po kilku latach ćwiczeń w wymagających warunkach „Miniatury” wystąpiły po raz pierwszy przed krynicką publicznością. Wydarzenie miało miejsce w Pijalni Głównej i składało się zaledwie z kilku podstawowych pozycji baletowych. Pomimo to, występ spotkał się z bardzo dużym uznaniem.

Dynamiczny rozwój krynickiego zespołu

Przełomowy moment w historii zespołu nastąpił, gdy do „Miniatur” dołączyła Cecylia Stokłosa – pianistka Orkiestry Zdrojowej. Dzięki jej wkładowi zespół szybko powiększył swój repertuar i zaczął występować na coraz większych scenach – w Polsce a z czasem również na świecie. Jeden z najważniejszych koncertów „Miniatur” odbył się we włoskim Molise-Compobasso.

Krynicki zespół baletowy od lat występuje podczas prestiżowych imprez, takich jak Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy czy Jesienny Festiwal Teatralny w Nowym Sączu.

Zespół Tańca Artystycznego wystąpił w półfinale programu „Got to dance”, emitowanego na antenie telewizji Polsat.

Po ponad 30 latach pracy artystycznej zespół uznawany jest za jedną z najcenniejszych wizytówek Krynicy. Gorąco zachęcamy do zobaczenia jego występów na żywo podczas pobytu w naszym malowniczym uzdrowisku.

 

 

 

 

 

Napisz komentarz