Zrewitalizowany Park Dukieta w Krynicy Zdroju – co się zmieniło?

atrakcje w Krynicy

Źródło: https://sadeczanin.info/wiadomosci/pawilon-wystawienniczy-nowa-atrakcja-krynickiego-parku-im-m-dukieta 

Park im. Mieczysław Dukieta, położony w centralnej części Krynicy Zdroju, przeszedł niedawno gruntowny remont. Mimo iż ponownie został oddany do użytku w sierpniu 2019 roku, to dopiero w piątek 25.10.2019 odbyło się jego uroczyste otwarcie połączone z prezentacją makiety autorstwa Leszka Walczyka, przedstawiającej deptak z 1862 roku. Sprawdźmy, co się zmieniło!

Kim był Mieczysław Dukiet?

Doktor Mieczysław Dukat, którego imię nosi park położony w uzdrowiskowej części Krynicy, był lekarzem uzdrowiskowym, specjalistą chorób kobiecych. Mieszkał w Krynicy od 1928 roku. Pracował tu ponad 50 lat i tu też zmarł. Lekarz wsławił się m.in. walką z niepłodnością u kobiet. Przyjmował pacjentki nie tylko z Polski, ale też z innych krajów Europy. Leczyła się u niego m.in. księżniczka Holandii, Julianna (późniejsza królowa).

Rewitalizacja parku im. Mieczysława Dukieta – nowy wygląd i nowe atrakcje

Park Dukieta położony jest w uzdrowiskowej strefie Krynicy Zdroju, między ul. Zdrojową, ul. Pułaskiego i Bulwarami Dietla, tuż obok Góry Parkowej i ma 1,1 hektara. Jego lokalizacja sprawia, że odwiedza go wielu turystów oraz mieszkańców miasta i okolic. Nic więc dziwnego, że decyzją władz naszego miasta przeszedł gruntowną renowację.

Park został zrewitalizowany w ramach programu „KURORT KRYNICA – rozwój infrastruktury uzdrowiskowej poprzez renowację Parku im. Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju”. Zgodnie z założeniami renowacja parku miała podkreślić jego specyficzne, tarasowe ukształtowanie.

Odwiedzający park mogą teraz cieszyć się zmodernizowanymi fontannami, których forma została zdecydowanie unowocześniona, a także schodami terenowymi z siedziskami i leżakami. Popołudniami i wieczorami spacerujący po parku będą czuli się komfortowo, dzięki nowemu oświetleniu parkowemu. Miłośnicy zieleni powinni być usatysfakcjonowani nowymi nasadzeniami, które umożliwiły nową aranżację wnętrz parkowych.

Ponadto odnowiono i rozbudowano publiczną toaletę, której górna kondygnacja zyskała funkcję wystawienniczo-galeryjną.

W parku znajduje się także pomnik profesora Józefa Dietla – polsko-austriackiego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także pomnik Bogusława Kaczyńskiego – wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu im. Jana Kiepury.

W uroczystej inauguracji działań związanych z rewitalizacją parku udział wzięli m.in. Burmistrz miasta Piotr Ryba i Przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Weber-Grelecka.

Dzięki rewitalizacji park Dietla zyskał nowoczesny charakter, zachowując jednocześnie swoje walory kulturalne i historyczne.

Czy renowacja parku okazała się sukcesem? Przekonaj się sam, odwiedzając nasze miasto. 🙂 Jeśli planujesz przyjazd do Krynicy Zdroju, serdecznie zapraszamy do naszego pensjonatu na noclegi z wyżywieniem. Dowiedz się więcej na temat oferty Bożego Daru.

Napisz komentarz