Jakie wody lecznicze znajdziesz w Krynicy Zdroju?

wody uzdrowiskowe Jan Zuber Słotwnika

Foto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikimedia Commons/lic. CC Sa 3.0
Krynica Zdrój to jeden z najważniejszych polskich ośrodków leczenia sanatoryjnego oraz uzdrowiskowego. Za fakt ten odpowiedzialne są przede wszystkim liczne odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych oraz wód o działaniu leczniczym. Poznaj najważniejsze rodzaje wód, z których możesz skosztować w Krynicy.

Woda lecznicza – Zdrój Główny

W krynickiej Pijalni Głównej znajdziesz szczawą wodę Zdrój Główny, nazywaną także Kryniczanką. Wyróżnia się ona wysoką zawartością kwasu węglowego, żelaza oraz wapnia. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, wodę stosuje się głównie przy anemii, krzywicy oraz chorobach żołądka.

Wody mineralne Jan i Józef

Wód Jan i Józef możesz skosztować zarówno w Pijalni Głównej, jak i w pijalni wód Jan i Józef, zlokalizowanej na terenie parku zdrojowego. Są to wody wodorowęglanowo-wapniowe, które działają na organizm moczopędnie. Z tego powodu zaleca się spożywanie ich głównie w leczeniu chorób układu moczowego – kamicy nerkowej i skazy moczanowej. Po wody Jan lub Józef sięgają także cukrzycy oraz osoby dotknięte miażdżycą.

Lecznicza woda Zuber

Wodorowęglowodanowo-sodowo-magnezowa woda Zuber dostępna jest jedynie w krynickiej Pijalni Głównej. Charakteryzuje się ona silnym zapachem siarkowodoru. Na organizm działa żółciotwórczo oraz żółciopędnie, a ponadto obniża poziom cukru we krwi. Jej spożywanie zaleca się cukrzykom, osobom zmagającym się z wrzodami żołądka i chorobami wątroby.

Mineralna woda lecznicza – Słotwinka

Słotwinka to woda wodorowęglano-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista. Dostępna jest w Pijalni Głównej oraz pijalni Słotwinka, zlokalizowanej na terenie Parku Słotwińskiego. Woda zalecana jest w profilaktyce i leczeniu takich dolegliwości, jak nerwica, choroby układu moczowego i przewodu pokarmowego.

Lecznicze wody mineralne to jeden z największych skarbów Krynicy Zdrój. Ich niezwykłe właściwości cenione są od wieków – zarówno przez zwolenników naturalnej, jak i tradycyjnej medycyny. Zdrowotne i lecznicze właściwości wód zostały bowiem potwierdzone licznymi badaniami.

 

Napisz komentarz