
14 lutego 2019
Krynica Zdrój pełna jest miejsc urokliwych, interesujących, zabytkowych. Jednym z nich bez wątpienia jest Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie „Łuczakówka”, zlokalizowane przy ulicy Halnej. W dzisiejszym wpisie przyglądamy mu się z bliska. Jak i kiedy powstało? Kto je założył? Co ciekawego można w nim zobaczyć? Na te i inne pytania odpowiemy już za chwilę.
Powstanie Łuczakówki
Muzeum powstało w 2006 roku z inicjatywy Józefa Łuczaka – kryniczanina, będącego wielkim miłośnikiem przyrody i łowiectwa. Jego prywatne zbiory obejmują kilkaset eksponatów spreparowanych zwierząt, kolekcjonowanych przez ponad 30 lat. Co ciekawe, znaczną ich część stanowią gatunki objęte w Polsce ochroną. Oczywiście nie zostały one upolowane przez myśliwych – zwierzęta te zginęły na skutek wypadków drogowych, porażeń prądem, skrajnych mrozów lub innych zdarzeń losowych.
Kolekcja, którą oglądać można w Łuczakówce, posiada Certyfikat Wojewody Małopolskiego. Potwierdza on, że Muzeum uprawnione jest do przetrzymywania spreparowanych zwierząt, objętych w Polsce ochroną gatunkową.
Zbiory Muzeum oglądać można w dwóch, podzielonych tematycznie salach.
Krynicka Łuczakówka – sala ptasia
Pierwsza sala Muzeum nazywana jest ptasią. W jej wnętrzu podziwiać można ponad 300 gatunków ptaków śpiewających, ozdobnych i łownych. Aż 80% eksponatów, znajdujących się w sali ptasiej, to gatunki chronione.
Spreparowane ptaki znajdują się w oszklonych gablotach, wykonanych własnoręcznie przez właściciela Muzeum. Chronią one eksponaty przed kurzem, roztoczami i bakteriami.
Szczególne wrażenie na zwiedzających salę ptasiąrobi paw indyjski, umieszczony na suficie.
Sala zwierzyny grubej i drapieżnej w Łuczakówce
W drugiej Sali Muzeum znajdują się takie eksponaty jak:
- wieńce jelenie (około 80 sztuk),
- parostki sarnie (około 250 sztuk),
- łopaty łosie,
- poroża danieli,
- poroża muflonów,
- spreparowany wilk,
- spreparowany żbik,
- spreparowany bóbr,
- spreparowany szop pracz,
- spreparowany ryś,
- spreparowany rosomak,
- spreparowana wydra.
Wyjątkowe wrażenie robią inscenizacje, przygotowane ze spreparowanych zwierząt. Zobaczyć można lisy atakujące dzika z ułamanym biegiem, lisy szykujące się do ataku na kozła, borsuka walczącego z dzikiem, walkę lisa z kuną domową czy dwa walczące warchlaki.
W sali zwierzyny grubej i drapieżnejzobaczyć można również medaliony zwierząt, które Józef Łuczak pozyskał podczas wypraw na safari w Namibii – antylopę końską (kudu oryksa), antylopę skoczka (sprinbok), bawolca, żyrafę oraz strusia.
W Prywatnym Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim podziwiać można także zgromadzoną przez Józefa Łuczaka kolekcję broni – repliki broni palnej, myśliwskiej i wojskowej.
Muzeum Łuczakówka czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00-16.00.