Mofety w Krynicy-Zdrój – atrakcja, której nie możesz przegapić

Mofeta to niezwykłe zjawisko przyrodnicze, które obserwować można w zaledwie trzech miejscach w Polsce – jedno z nich znajduje się w okolicy Krynicy-Zdrój. Co to jest mofeta? Jak powstaje? Gdzie można ją zobaczyć? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tekstu!

Mofeta – co to jest

Mofety to punkty, w których dochodzi do ekshalacji wulkanicznych, czyli chłodnego wyziewu gazu (o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza) ze szczelin w ziemi.

Gaz, na który składa się przede wszystkim dwutlenek węgla, pochodzi z bardzo głębokich warstw skorupy ziemskiej i powstaje w wyniku procesów odgazowywania. Jeżeli mofeta zlokalizowana jest w miejscu, w którym znajduje się zbiornik wodny, podczas wyziewu powstają bąbelki, nazywane bulgotkami. Jeżeli gaz wydostaje się zaś przez suchą ziemię, powstają dychawki, czyli pęcherzyki wydające syczący dźwięk, określany czasem jako „oddech ziemi”.

Mofety w Tyliczu

Będąc w Krynicy-Zdrój, warto odwiedzić Tylicz, w którym mieści się jeden z największych kompleksów mofet w Europie. Na terenie ośrodka obserwować można mofety otoczone 11 połączonymi ze sobą kręgami, o średnicy 1 metra każdy. Mofety w Tyliczu wyróżniają się imponującą ilością bulgotek i dychawek – ich łączna liczba to nawet 50.

Woda, która wydostaje się z mofet w Tyliczu, jest zdatna do picia. Co ciekawe, smak wody w każdym z 11 kręgów, jest inny.

Mofety w Tyliczu można zwiedzać we wtorki oraz soboty, w godzinach 09.00 – 16.00.

Mofety w Polsce – ciekawostki

  • W Polsce mofety można zaobserwować w okolicy Krynicy-Zdrój oraz Muszyny.
  • Łemkowie, którzy w dawnych czasach zamieszkiwali w okolicy krynickich mofet, uznawali je za przeklęte miejsca, w których oddycha piekło.
  • W czasach PRL, mofety w Tyliczu wykorzystywane były do prowadzenia badań nad pokarmem dla radzieckich astronautów. Naukowcy wierzyli, że w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla zdołają wyhodować algi o niezwykłych wartościach odżywczych, które następnie będzie można przerobić na skondensowany, wysokobiałkowy pokarm. Cały teren był wówczas szczelnie chroniony, a to, co się w nim działo, było owiane wielką tajemnicą.

Napisz komentarz