Najlepsze książki o wyprawach w góry, część 1. Historie Polaków

Czy miłość do gór może być tak wielka, by poświęcać wspinaczce całe życie? Czy wielodniowe, mordercze wyprawy to dowód wielkiej pasji i determinacji czy może egoizmu? Jak zrozumieć płonące marzenia i wielką odwagę polskich himalaistów? Oczy pasja może być tak wielka, że ryzykuje się dla niej zdrowie, a nawet życie? O tym wszystkim opowiadają wyśmienite biografie i autobiografie polskich wspinaczy wysokogórskich.

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, Anna Kamińska

Wanda Rutkiewicz to jedna z najbardziej fascynujących osobowości w świecie himalaizmu – nie tylko polskiego. Była kobietą silną i odważną, która z niezwykłą determinacją pokonywała przeciwności losu – zarówno te finansowe czy logistyczne, jak i społeczne.

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” to historia niezwykłej kobiety, bezgranicznie zakochanej w górach, która przepowiedziała swoją śmierć. Mawiała: „Zginę w górach”. I tak też się stało. Zmarła w maju 1992 roku w Himalajach. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, a sama Wanda pozostawiła wiele tajemnic, których nigdy nie rozwikłano.

„Na jednej linie”, Wanda Rutkiewicz

„Na jednej linie” to historia życia Wandy Rutkiewicz opowiedziana… przez nią samą. To opowieść o pierwszych wędrówkach po Karkonoszach, o domu rodzinnym, fascynacji fotografią, miłości do sportu czy literatury i wreszcie o niesłychanej pasji do gór oraz o zdobyciu Mount Everestu w 1978 roku. To także wgląd za kulisy wypraw wysokogórskich (dzięki dziennikowi prowadzonemu przez Wandę).

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski

Historia Jerzego Kukuczki opowiedziana przez duet Kortko i Pietraszewski to opowieść o olbrzymiej pasji, o śmierci, która towarzyszyła wielu wyprawom himalaisty, o niegasnących marzeniach i ogromnej determinacji. To historia skromnego, małomównego chłopaka z Polski, który stał się legendą. A także portret człowieka pełnego skrajności, z którym do dziś łączy się wiele kontrowersyjnych zdarzeń.

Biografii Kukuczki powstała na podstawie m.in. prywatnych zapisków himalaisty, rozmów z żoną i członkami wypraw, w których Kukuczka brał udział. To rzetelna, przejmująca, wciągająca opowieść o człowieku, nad którym od młodych lat ciążyło widmo śmierci.

„Mój pionowy świat”, Jerzy Kukuczka

To zapis osobistych wspomnień polskiego himalaisty, spisywanych do ostatnich dni jego życia. To także zbiór pięknych, niepublikowanych wcześniej fotografii. To historia pierwszego polskiego wspinacza, który postawił stopę na szczytach wszystkich ośmiotysięczników, opowiedziana jego słowami. Zdecydowanie warto poznać bliżej tego fascynującego człowieka.

„Spod zamarzniętych powiek”, Adam Bielecki i Dominik Szczepański

Osobista, szczera, uczciwa, przejmująca opowieść jednego z najlepszych polskich himalaistów, Adama Bieleckiego. Autor zwierza się czytelnikowi, z jakimi problemami musiał borykać się w życiu, jak z Tychów trafił na najwyższe szczyty świata, jak trudna i okrutna, a zarazem piękna, metafizyczna i oczyszczająca potrafi być wspinaczka.

Adam Bielecki opowiada nie tylko o swoim życiu, ale także uchyla rąbek tajemnicy na temat polskiego i światowego himalaizmu. Zdradza, jak czasem przypadek czy błędne decyzje miały wpływ na najważniejsze zdarzenia w jego życiu.

„Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę”, Mariusz Sepioło

Kolejna opowieść o sile, wytrwałości i odwadze kobiet, które udowadniały, że płeć nie ma znaczenia we wspinaczce – zarówno tej dosłownej, na ośmiotysięczne szczyty, jak i metaforycznej – przez trudy codzienności, uprzedzenia, stereotypy czy problemy finansowe.

„Himalaistki” to opowieść o kobietach, które stały się legendami światowego himalaizmu – o Dobrosławie Miodowicz Wolf, która zmarła, niosąc pomoc innym, o wspomnianej wcześniej Wandzie Rutkiewicz, o Halinie Kruger-Syrokomskiej, która nigdy nie obudziła się ze snu, w jaki zapadła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów, a także o bohaterkach, które przeżyły mordercze wędr25ówki po górach.

Jeśli chcesz poznać więcej książek o niezwykłych postaciach polskiej i światowej wspinaczki wysokogórskiej, śledź nasz blog. Już wkrótce pojawi się tam kolejny spis biografii, autobiografii i opowieści o słynnych, często tragicznych w skutkach wyprawach.

Napisz komentarz