Bezpieczne wakacje 2020 – dokąd podróżować i jakich zasad przestrzegać?

Tegoroczne wakacje są inne niż pozostałe – mniej możliwości i więcej ograniczeń sprawiają, że wyjazd na wczasy wydaje się większym wyzwaniem niż dotychczas. Jednak mimo wszystko nie musimy rezygnować z upragnionego wypoczynku. Sprawdź, jak podróżować w czasie pandemii i jakich zasad przestrzegać, by odpoczywać i zwiedzać bezpiecznie.

Dokąd jechać?

Mimo iż coraz więcej krajów otwiera swoje granice, a linie lotnicze uruchamiają loty, to podróżowanie za granicę wciąż nie jest w pełni bezpieczne. Jeśli jednak planujesz wyjazd do innego kraju, rozważ podróż samochodem osobowym lub kamperem. Takie podróżowanie daje nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale też większą swobodę. Możesz w każdej chwili zmienić trasę wycieczki, a do tego wybierać miejsca, w których nie ma tłumów. A skoro już o tłumach mowa…

W wakacje 2020 postaw na naturę i otwarte przestrzenie. Unikaj dużych grup ludzi i najpopularniejszych, letnich kurortów. Wybieraj się na piesze czy rowerowe wycieczki np. po górach, postaw na wypoczynek nad mniej popularnym jeziorem czy blisko lasu.

I oczywiście zwiedzaj Polskę. W tym roku postaw na odkrywanie pięknych zakamarków naszego kraju, których zdecydowanie nie brakuje. My polecamy oczywiście okolice Krynicy Zdroju, w których czeka na Ciebie mnóstwo pięknych, czarujących miejsc.

Ogólne zasady bezpieczeństwa według WHO

Zanim udasz się w podróż, zaplanuj trasę wycieczki – zwłaszcza jeśli wybierasz się na wakacje z dzieckiem. Jeśli to możliwe, unikaj zatłoczonych, ogólnodostępnych miejsc (takich jak dworce) lub postaraj się skrócić czas przebywania w nich do minimum. Jeśli Ty lub ktokolwiek z Twoich towarzyszy macie kaszel, gorączkę czy katar lub inne objawy infekcji, zrezygnujcie z podróży.

WHO podpowiada, jak zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa (podczas podróżowania i nie tylko):

 • zachowuj minimum 1,5 m odległości od innych,
 • zawsze miej przy sobie czystą maseczkę – dla dziecka i dla siebie (obowiązek noszenia maseczek obowiązuje np. na lotniskach, terminalach, w samolotach czy innych środkach komunikacji),
 • zachowaj czujność i unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą, mają gorączkę lub zdradzają inne symptomy infekcji,
 • dbaj o higienę i często myj ręce wodą z mydłem (myj je dokładnie, przez około 20 sekund) lub płynem/żelem na bazie alkoholu (uwaga! Takie preparaty nie zastępują mycia rąk wodą z mydłem – mają być wsparciem wtedy, gdy nie masz dostępu do łazienki!),
 • podczas przebywania poza domem, nie dotykaj ust, oczy i nosa, a także nie dotykaj maseczki, którą nosisz na twarzy (jeśli podróżujesz z dzieckiem, naucz je, by postępowało tak samo),
 • staraj się płacić bezgotówkowo,
 • po powrocie do pokoju czy mieszkania zdezynfekuj telefon i inne przedmioty, których dotykałeś podczas wycieczki.

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach – w hotelach i restauracjach

Podczas pobytu w hotelu lub pensjonacie, a także w restauracji:

 • zapoznaj się z regulaminem miejsca oraz plakatami informacyjnymi i przestrzegaj wyznaczonych zasad,
 • dezynfekuj dłonie płynem dezynfekcji dostępnym przy wejściu lub na recepcji,
 • utrzymuj bezpieczną odległość między Tobą a innymi gośćmi (minimum 1,5 m),
 • jeśli korzystasz z windy, staraj się nie jeździć nią razem z innymi osobami – lepiej korzystać ze schodów,
 • w częściach wspólnych hoteli i pensjonatów (np. w restauracjach i jadalniach), utrzymuj bezpieczną odległość od innych osób, a przed wejściem na salę umyj lub zdezynfekuj ręce.

Zasada zachowywanie bezpiecznej odległości dotyczy też miejsc, takich jak górskie szlaki czy plaże. O ile w najbardziej popularnych, nadmorskich kurortach trudno jest egzekwować zasady bezpieczeństwa, o tyle na szlakach zdecydowanie łatwiej utrzymać dystans. W związku z tym jak najbardziej polecamy wakacje w górach – nie tylko ze względu na możliwość przebywania na otwartych przestrzeniach, ale też z uwagi na przepiękne widoki!

Napisz komentarz