21 października 2020
Jesień bywa kapryśna, a pogoda może zmienić się z dnia na dzień lub nawet z godziny na godzinę. Zwłaszcza w górach piękne słońce przeplatane z silnym wiatrem i deszczem mogą dawać się we znaki. Odpowiedni strój i akcesoria mogą być więc małym wyzwaniem. Podpowiemy Ci, jak ubrać się jesienią w góry, żeby wędrówka była jak najbardziej komfortowa. Sprawdź!
Ubierz się ca cebulkę
Zdecydowanie lepiej założyć na siebie kilka cieńszych warstw niż jedną grubą bluzę czy gruby polar i podkoszulek. Powodów jest kilka. Z jednej strony, gdy okaże się, że w ciągu dnia pogoda stanie się dla Ciebie bardziej łaskawa niż rano, po prostu zdejmiesz jedną warstwę lub dwie, nie rozbierając się od razu do koszulki na ramiączkach czy z krótkim rękawem. Z drugiej strony, jeśli będzie naprawdę zimno, kilka ciepłych warstw ogrzeje Cię lepiej niż jedna.
Jakie ubrania wybrać i ile warstw założyć? Najlepiej postaw na następujące elementy garderoby:
- bielizna termoaktywna – warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ jest to odzież stworzona z myślą o trudnych warunkach pogodowych. Dobrze odprowadza wilgoć i pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała. Koszulka czy getry termoaktywne powinny dobrze przylegać do ciała – jeśli będą za luźne, nie spełnią swoich funkcji,
- warstwa pośrednia – możesz postawić np. na bluzę lub sweter, a późniejszą jesienią na polar (jeśli nie będzie padać, a temperatura nie będzie zbyt niska, polar może być warstwą wierzchnią ubrania). Postaw na bluzę lub polar uszyte z materiałów, które w razie deszczu lub spocenia się, szybko wyschną,
- warstwa wierzchnia – jesienią nie obejdzie się bez kurtki, która ochroni Cię przed wiatrem i deszczem. Najlepiej, gdyby kurtka była wyposażona w membranę, zabezpieczająca przed wilgocią.
Wskazówka! Do plecaka możesz też zapakować lekką pelerynę przeciwdeszczową i ewentualnie koszulkę na zmianę (jeśli pierwsza warstwa będzie mokra od potu).
Chroń głowę, uszy i szyję
Wybierając się na wycieczkę w góry, nie zapomnij także o rękawiczkach, czapce i wielofunkcyjnej chuście lub kominie na szyję. Wyposażony w te akcesoria będziesz zabezpieczony przed zimnem i wiatrem. Zdecydowanie lepiej włożyć do plecaka dodatkowe, lekkie, elementy garderoby, niż później marznąć lub ogrzewać ręce w kieszeniach (gdy trzymasz ręce w kieszeniach, zmniejszasz swoje szanse na asekurację podczas poślizgnięcia się czy upadku).
Postaw na wygodne, solidne buty
W górach sprawdzają się najlepiej buty trekkingowe – zwłaszcza wtedy, gdy idziesz wysoko lub gdy pogoda jest niesprzyjająca. Buty trekkingowe to najwygodniejszy i najbezpieczniejszy rodzaj obuwia, jaki możesz wybrać na jesienne, zimowe czy letnie wędrówki. Mają grubą, antypoślizgową podeszwę, są wodoodporne i dobrze stabilizują stopę. Wysokie buty trekkingowe będą dodatkowo dobrym wsparciem dla kostek.
Aby wybrać odpowiedni rodzaj butów trekkingowych, idź do sklepu i przymierz kilka różnych par. Przespaceruj się po sklepie, żeby poczuć, czy dany model jest dla Ciebie wygodny – czy nie uwiera Cię i nie uciska. Jeśli już podczas przymierzania poczujesz nawet lekką niewygodę, najprawdopodobniej będzie to oznaczało ból podczas wędrówek.
Jaki rozmiar butów wybrać? Nie powinny być one ani za małe, ani za duże – najlepiej wybrać buty o pół rozmiaru lub o rozmiar większe niż zwykle nosisz, ale pamiętaj, że nie mogą być za luźne.
Oprócz odpowiedniego stroju przydadzą Ci się także przekąski lub kanapki, termos z gorącą herbatą, woda, mapa, naładowany telefon, latarka czołówka i apteczka z kocem termicznym.