Jak zachowywać się na stoku? Podstawowe zasady

Zasady na stoku

Obraz Ri Butov z Pixabay

Chcesz bezpiecznie jeździć na nartach lub snowboardzie i nie zagrażać sobie oraz innym? Sprawdź, jakie są podstawowe zasady, których należy przestrzegać na stoku. Nie ma ich wiele, ale ich znajomość zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa na każdej trasie.

Pamiętaj o innych

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym, pamiętaj o tym, że dookoła Ciebie znajdują się inni ludzie. Zasada ta być może wyda Ci się oczywista, jednak wielu narciarzy i snowboardzistów niestety zapomina, że na stoku nie są sami. Aby nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i pozostałych osób, miej oczy dookoła głowy i myśl o innych. Co konkretnie mamy na myśli? Między innymi to:

  • Nie szarżuj;
  • Nie zajeżdżaj drogi innym;
  • Nie hałasuj;
  • Nie hamuj gwałtownie zasypując śniegiem osoby znajdujące się w pobliżu.

Po prostu myśl i zachowuj się rozsądnie. Nie czyń drugiemu, co jemu niemiłe. 😉

Startuj ostrożnie

Zanim zaczniesz zjazd, rozejrzyj się dookoła i upewnij, że nie spowodujesz kolizji czy innego wypadku. Osoba, która będzie widziała, że stoisz w miejscu, oszacuje, którędy Cię ominąć. Gdy ruszysz gwałtownie, możesz zbić ją z tropu i tym samym spowodować wypadek.

Zasada ta dotyczy zarówno rozpoczynania zjazdu na górze stoku, jak i ruszania po zatrzymaniu się w trakcie zjazdu. A skoro już o przystankach mowa…

Nie zatrzymuj się bez potrzeby

Zatrzymuj się tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz. Każdy przystanek to potencjalne zagrożenie dla pozostałych narciarzy i snowboardzistów, zwłaszcza w miejscach, w których stok się zwęża, albo widoczność jest ograniczona.

Co w sytuacji, gdy się przewrócisz? Przede wszystkim zachowaj spokój i postaraj się usunąć z głównej trasy tak szybko, jak Ci się uda. Wepnij narty ponownie i wróć na szlak. 🙂

Chodź poboczem

Jeśli chcesz pieszo zejść w dół, idź poboczem trasy. Podchodzisz w górę? Również nie idź środkiem. Jeśli widoczność jest zła, opuść trasę.

Uważaj na narciarzy przed Tobą i wyprzedzaj rozsądnie

Gdy jedziesz z góry, masz dobrą widoczność na osoby, które znajdują się przed Tobą. I odwrotnie – gdy jesteś w połowie trasy, nie masz możliwości zobaczenia narciarzy startujących później niż Ty, będących za Twoimi plecami. Kieruj się więc zasadą „pilnowania” osób przed Tobą. Zjeżdżając ze stoku, obserwuj narciarzy przed Tobą i tak dopasuj tor jazdy, by uniknąć zderzenia z nimi.

Pamiętaj też o tym, by zachować zdrowy rozsądek podczas wyprzedzania – utrzymuj bezpieczną odległość, by nie potrącić osoby, którą wyprzedzasz i z nikim się nie zderzyć.

Nie pędź

Albo pędź, ale tylko wtedy, gdy stan trasy jest dobry, warunki pogodowe sprzyjające, a Ty masz naprawdę duże umiejętności narciarskie. Inaczej mówiąc, dopasuj prędkość jazdy do swoich możliwości i warunków dookoła.

Każdy stok widział już wypadki z udziałem narciarzy i snowboardzistów, którzy popisywali się brawurą.

Patrz na znaki i przestrzegaj przepisów

Na trasach narciarskich postawione są znaki, do których należy się stosować. Nie stoją tam bez powodu – mają zwiększać bezpieczeństwo narciarzy i snowboardzistów. O czym mogą informować takie znaki? Na przykład o niebezpiecznym uskoku.

Poza wymienionymi wyżej zasadami pamiętaj także, by zawsze niezwłocznie udzielić pomocy poszkodowanemu oraz wezwać służby ratunkowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sportów zimowych? Śledź wpisy na naszym blogu. A jeśli szukasz noclegu w górach, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego Pensjonatu. 🙂

Napisz komentarz