Kto może uprawiać nordic walking i jakie są zalety marszu z kijkami?

Nordic walking w górach

Obraz 5598375 z Pixabay

Nordic walking to wspaniała dyscyplina sportu, którą może uprawiać niemal każdy – niezależnie od wieku i kondycji. Możesz chodzić wolno lub szybko, intensywnie lub spokojnie, po płaskim terenie lub po wzniesieniach. A chodząc po górach, np. Beskidzie Sądeckim, będziesz mieć okazję oddychać świeżym powietrzem i napawać się pięknymi widokami. Sprawdź, dla kogo nordic walking jest najlepszy i jakie są jego zalety. Zapraszamy!

Nordic walking – jakie zalety ma maszerowanie z kijkami?

Nordic walking polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami, trzymanymi w rękach. Dzięki takiej metodzie angażowane są nie tylko dolne, ale też górne partie ciała – ręce, barki i plecy. Dużą zaletą nordic walkingu jest to, że możesz go uprawiać wszędzie i o każdej porze roku (choć oczywiście w górach jest najpiękniej 😉).

Spacery z kijkami to doskonała okazja do tego, by nacieszyć się kontaktem z przyrodą, oddychać pełną piersią i spędzić czas z bliskimi (lub przeciwnie – rozkoszować się tylko własnym towarzystwem). Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu (oprócz 2 kijków) ani korzystać z lekcji z instruktorem. Możesz dopasować intensywność treningu do własnych możliwości.

Kto może uprawiać nordic walking?

Przede wszystkim każdy, kto nie ma problemów z chodzeniem. To bezpieczna dyscyplina sportu m.in. dla osób starszych – chodzenie z kijkami nie obciąża stawów, a ryzyko poślizgnięcia się lub przewrócenia znacznie spada z uwagi na dodatkowe punkty podparcia.

Nordic walking jest odpowiedni także dla młodych, aktywnych ludzi – marsz z kijkami sprzyja wyrabianiu właściwej postawy ciała. W zależności od intensywności chodzenia nordic walking pomaga też spalić kalorie, wzmocnić stawy i mięśnie, a także poprawić motorykę ruchu oraz wytrzymałość i ogólną kondycję. To także świetne uzupełnienie innych treningów.

Nordic walking mogą uprawiać też pacjenci, którzy mają kłopoty z sercem, osoby cierpiące na małą ruchliwość kręgosłupa, a także wszyscy ci, którym doskwiera napięcie mięśniowe barków i szyi.

Marsz na łonie natury ma także niewątpliwe korzyści dla psychiki – pomaga rozładować napięcie i stres, wyciszyć się i odpocząć psychicznie. Jest to więc dyscyplina odpowiednia niemal dla każdego – od osób młodych i wysportowanych, przez osoby po kontuzjach i z innymi kłopotami zdrowotnymi, po kobiety w ciąży i seniorów.

Ważne! Jeśli doskwierają Ci jakieś problemy zdrowotne, masz za sobą kontuzję lub jesteś w ciąży, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem, nim wybierzesz się na pierwszy trening.

Chcesz dowiedzieć się, jaka jest najlepsza technika nordic walkingu? Jak maszerować, by czerpać z tego jak najwięcej korzyści? Już niebawem na naszym blogu pojawi się nowy wpis na ten temat.

W Krynicy Zdroju i okolicach znajdziesz mnóstwo tras odpowiednich do uprawiania nordic walkingu. Jeśli nie masz własnych kijków, wypożyczysz je w krynickiej wypożyczalni. Spróbuj i przekonaj się, czy to dyscyplina odpowiednia dla Ciebie.

Napisz komentarz