Malownicze okolice krynicy po słowackiej stronie – Stara Lubowla

Wycieczka na Słowację - Stara Lubowla

Stará Ľubovňa, Slovakia, castle, aerial photography, photo by Civertan, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.5

Stara Lubowla to kolejne, piękne miasteczko, które warto odwiedzić, będąc w Krynicy Zdroju (lub okolicach). Oba miasta dzieli zaledwie 45 km i już niecała godzina wystarczy, by podziwiać piękny, położony malowniczo na wzniesieniu XIV-wieczny zamek. Zabytkowa budowla to jednak niejedyne atrakcje w Lubowli. Co jeszcze warto zobaczyć? Sprawdźmy!

Stara Lubowla w pigułce

Lubowla to jedno z najstarszych miast historycznego regionu Spisz. Jego początki sięgają XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pojawiła się w 1292 roku. W 1364 roku król Ludwik Węgierski nadał Lubowli prawa miejskie (wraz z licznymi przywilejami). Miasto już wtedy odgrywało ważną rolę w regionie. O randze Lubowli świadczy m.in. potężny zamek, który powstał na terenie miasta w XIV wieku.

Dziś miasto przyciąga zarówno miłośników historii i ważnych zabytków, jak i amatorów przyrody i pięknych widoków. Lubowla położona jest bowiem w malowniczej Kotlinie Lubowelskiej, 545 m n.p.m., otoczona pasmami górskimi – Magurą Spiską, Górami Lewockimi i Lubowelskimi.

Zamek Lubowelski

To jedna z największych i najważniejszych atrakcji nie tylko w Lubowli, ale też w całym regionie. Budowla pochodzi z XIV wieku, a pierwsza wzmianka na jej temat pojawiła się w 1311 roku.

Najstarszymi rodami, z którymi wiąże się historia zamku, są Omodeje i Drugetjowie. To w Lubowiańskim zamku władcy Polski i Węgier podpisali traktat o pokoju w 1412 roku. To tu Zygmunt Luksemburski przekazał w zastaw Władysławowi II Jagiellońskiemu 37 000 kop praskich groszy, sam zamek oraz 16 miast. W zamku gościły takie znamienitości, jak Władysław II Jagiełło, Jan Albert, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski czy Maria i Zygmunt Luksemburscy. Przechowywano tu klejnoty koronne w latach 1655-1661.

Na przestrzeni wieków zamek przebudowywano, odbudowywano (np. po wielkim pożarze w 1553 roku) i udoskonalano. Budowla została przeobrażona w olbrzymią, renesansową twierdzę, wybudowano na jej terenie renesansowy pałac, nowoczesny ja na czasy, w których powstał, bastion, w późniejszych wiekach także brama wstępu, bastion zachodni, wczesnobarokowy pałac czy kaplicę.

Zamek stracił swoje znaczenie dopiero za panowania Marii Teresy (1772). Na początku XIX wieku przekazano go węgierskiemu szlachcicowi. Jurajowi Felixowi Raiszowi. Od 1883 roku należał do rodu Zamojskich. Jan Zamojski był jego ostatnim prywatnym właścicielem.

Dziś zamek przyciąga rzesze turystów. Częściowo został odrestaurowany, częściowo można zwiedzać jego ruiny. Można podziwiać m.in. główną wieżę zamkową, dostępną dla zwiedzających, charakterystyczny, barokowy wystrój wnętrz pałacu czy ekspozycję Zamojskich (w wysokim bastionie).

Skansen w Starej Lubowli

Muzeum architektury ludowej w Lubowli to miejsce, które jest jak wehikuł czasu. Na terenie skansenu można dowiedzieć się, jak wyglądało wiejskie życie przed wiekami. Mimo iż jest jednym z najmłodszych skansenów na Słowacji (został oddany do zwiedzania w 1985 roku), to zdecydowanie warto go odwiedzić. Tworzy go 25 obiektów, w tym przepiękny, zrębowy, grekokatolicki kościół wschodniego obrzędu z Matysowej (z 1833 roku), który poświęcono św. Michałowi Archaniołowi. To jeden z najbardziej wartościowych zabytków sakralnej, drewnianej architektury na Słowacji.

W skansenie można odwiedzić też domy mieszkalne, obory, stodoły, spichlerz, warsztat stolarski czy polne chałupy.

Atrakcje miasta

Oprócz zamku i skansenu warto zobaczyć także Rynek w mieście oraz znajdujące się w jego sąsiedztwie budynki. Są nimi m.in.: kościół św. Mikołaja z XIII wieku, piękne kamienice czy Dom Lubolewskiego Mieszczanina. Szczególnie ostatnie miejsce przybliża zwiedzającym realia, w jakich przyszło żyć mieszczanom w XIX wieku, a także specyfikę zawodów, jakimi się trudnili.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat atrakcji, które znajdują się tuż za granicą ze Słowacją, przeczytaj wpis: Malownicze okolice Krynicy po słowackiej stronie – Bardejów (Bardejov). Zapraszamy też do śledzenia wpisów na naszym blogu. Znajdziesz tam wiele informacji na temat atrakcji i noclegów w Krynicy Zdroju oraz jej okolicach.

 

Napisz komentarz