Piesza wycieczka w góry. Część 1. Jak się do niej przygotować?

Wycieczki w góry, Krynica Zdrój

Happy woman hiking walking with dog in mountains, Poland, photo by blas, Envato Elements

Wycieczka w góry to doskonały sposób spędzania wolnego czasu. Możesz obcować z naturą, odpoczywać od zgiełku miasta, napawać się pięknymi widokami, zapewnić sobie dawkę ruchu i poczuć tę wyjątkową więź z górami. Zanim jednak wkroczysz na górski szlak, odpowiednio się do tego przygotuj. Pamiętaj, że góry, mimo iż piękne, potrafią być niebezpieczne – tym bardziej, jeśli traktuje się je zbyt beztrosko. Sprawdź, jak przygotować się do pieszej wycieczki po górach.

Sprawdź swoją kondycję

Aby wyruszyć w niewysokie góry, nie musisz mieć kondycji Iron Mana, codziennie biegać czy trenować na siłowni. Mimo to, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i w ogóle się nie ruszasz, kilkugodzinne wędrówki po górskich szlakach mogą dać Ci się we znaki. Jeśli chcesz, by wycieczka w góry była przyjemna, dała uczucie pozytywnego zmęczenia i pozwoliła napawać się pięknymi widokami, przygotuj się do niej kondycyjnie lub zacznij od najłatwiejszych tras.

W górach najbardziej obciążone są oczywiście nogi. Jeśli chcesz, aby wytrzymały kilkugodzinne wędrówki, przynajmniej kilka tygodni wcześniej zacznij regularnie spacerować, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, chodzić po bieżni (najlepiej nachylonej, która symuluje wchodzenie pod górę) lub wzmacniać nogi w inny sposób. Dzięki temu wyprawa będzie dla Ciebie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Jeśli planujesz wycieczkę w wysokie góry, podejdź do sprawy poważnie i kilka miesięcy wcześniej zacznij regularne treningi. Dzięki temu przygotujesz się zarówno siłowo, jak i kondycyjnie.

Wyznacz trasę

Planując trasę wycieczki, mierz siły na zamiary. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie porywaj się z motyką na słońce i nie planuj wyprawy na Rysy czy Orlą Perć. Możesz zacząć np. od Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich czy Beskidu Sądeckiego lub Beskidu Niskiego, do których bez problemu dotrzesz z Krynicy Zdroju.

Planując wyprawę w góry i szukając odpowiedniego szlaku, weź pod uwagę m.in. jego trudność techniczną, długość, przewyższenia oraz czas, jaki jest potrzebny na jego pokonanie. Pamiętaj, że 20 km w górach to nie to samo co 20 km na równym terenie. Jeśli masz słabą kondycję, przejście takiego odcinka w górach może być wyzwaniem ponad Twoje siły. Do podanego średniego czasu przejścia, dolicz czas na postoje i ewentualne poślizgi czasowe.

Wycieczkę rozpocznij jak najwcześniej, aby mieć zapas czasowy i dotrzeć do wyznaczonego miejsca za dnia – szczególnie jesienią.

Sprawdź pogodę

Kilka dni przed wyjazdem, dzień przed wyprawą i rano w dniu wycieczki sprawdź prognozy pogody. Jeśli prognozowane będzie załamanie pogody, burza czy ulewne deszcze, najlepiej będzie zrezygnować z wyprawy. W górach może być wtedy zbyt niebezpiecznie, a do tego przyjemność z wędrówki może być wątpliwa.

Zła pogoda może nie przeszkadzać doświadczonym piechurom, ale dla osób początkujących może okazać się przeżyciem, które skutecznie zniechęci do kolejnych wypraw.

To oczywiście nie wszystko, o czym musisz pamiętać, wybierając się na pieszą wycieczkę w góry. Więcej na temat przygotowań do wyprawy oraz bezpieczeństwa w górach dowiesz się z kolejnych wpisów na naszym blogu. Zapraszamy!

1Komentarze

  • Avatar

    Ostatnio, po przeczytaniu książki Pieszo i Beztrosko (wyd. Sine Qua Non) takie wędrówki już mnie nie przerażają, a wręcz potrzebuję takiej odskoczni. Dzięki temu niepozornemu poradnikowi złapałam bakcyla i ten post spadł z nieba, bo od strony technicznej tego nie ogarniam. Dziękuję 🙂

    Dominika Stryszowska
    15 czerwca 2019

Napisz komentarz