Urokliwe okolice Krynicy – Kamianna – kraina miodem płynąca

Zdjęcie PollyDot z Pixabay

Kamianna to urocza miejscowość położona malowniczo między Krynicą, Nowym Sączem a Grybowem. Otaczają ją piękne, beskidzkie wzniesienia, lasy i polany. Spokój i świeże powietrze, którym chce się oddychać to niejedyne zalety tej miejscowości. To, co przede wszystkim wyróżnia Kamiannę na tle innych polskich wsi, to znany w całym kraju… miód! Między innymi dzięki niemu Kamianna stała się ośrodkiem leczniczo-wypoczynkowym i centrum apiterapii w Polsce. Sprawdź, co tam na Ciebie czeka.

Uroki Kamiannej

Kamianna położona jest na wysokości 580 m n.p.m. Tylko 17 km dzieli ją od Krynicy Zdroju, choć będąc na miejscu, można odnieść wrażenie, że przebywa się w innym świecie. Kamianna jest otoczona wzniesieniami, które porastają gęste lasy, głównie jodłowe. Dzięki temu miejscowość jest oddzielona od „reszty świata”, a każdy mieszkaniec i turysta może napawać się ciszą, bliskim kontaktem z przyrodą, czystą wodą i krystalicznym powietrzem,

Ciekawostka! Utwardzoną drogę do Kamiannej zbudowano dopiero w latach 60. XX wieku.

W Kamiannej znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP. Jest to dawna cerkiew prawosławna, która powstała w 1930 roku. Tutaj powstała też w 1805 roku drewniana cerkiew grekokatolicka, którą w 1949 roku przeniesiono do Bukowca na Podgórzu Rożnowskim. Dziś, znacznie przebudowana, pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

Z Kamiannej wiedzie niebieski szlak turystyczny – na północ do Ptaszkowej i na południe do Kopciowej. Latem można przemierzać szlak pieszo lub na rowerze, a zimą uprawiać narciarstwo biegowe. W okolicy znajdują się także wyciągi narciarskie dla poczatkujących.

Lecznicza moc miodu z Kamiannej

Kamianna słynie z produkcji miodu oraz produktów pszczelich. Tutejsze pszczoły są doceniane w całej Polsce – uważa się, że produkują jeden z najlepszych miodów w całym kraju (o ile nie najlepszy!). Jednak cenny jest nie tylko miód. Co jeszcze?

Kamianna Uznawana jest za Światowe Centrum Apiterapii – metody, która polega na wykorzystywaniu produktów wytwarzanych przez pszczoły do leczenia różnych dolegliwości. W apiterapii wykorzystuje się także:

  • propolis, czyli kit pszczeli – ma działanie antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe, przeciwzapalne i regenerujące,
  • mleczko pszczele – niweluje uczucie zmęczenia, wpływa na lepsze samopoczucie, poprawia koncentrację i jest wykorzystywane wspomagająco w leczeniu wzroku. Wykorzystuje się ją do leczenia m.in. nerwic oraz nadciśnienia,
  • pyłek kwiatowy gromadzony przez pszczoły – może poprawiać samopoczucie czy nawet być wsparciem w walce ze zmianami miażdżycowymi.

W Kamiannej możesz udać się na konsultację do specjalistów, którzy z pomocą pszczelich skarbów mogą przyczynić się do zmniejszenia niektórych dolegliwości, poprawy nastroju czy uzyskania cennych wskazówek, jak wykorzystać produkty pochodzenia pszczelego do codziennej profilaktyki. W Kamiannej mieści się także Muzeum Pszczelarstwa.

Serdecznie polecamy!

Napisz komentarz