Z Krynicy w głąb Słowacji – średniowieczny Zamek Spiski

Dokąd pojechać z Krynicy - Słowacja

Zamek Spiski, photo by Jakub Hałun, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0.

Zamek Spiski to jeden z największych, średniowiecznych kompleksów zamkowych w Środkowej Europie, położony na terenie jednej z najstarszych miejscowości na Spiszu – Żehry. Jest oddalony od Krynicy Zdroju o około 80 km. Zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem wystarczy, by podziwiać pozostałości tej majestatycznej budowli. Powierzchnia zamku przekracza 4 hektary i, mimo iż w większości są to ruiny, robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Część zamku została odbudowana i dziś mieści się w tej części muzeum.

Burzliwa historia Zamku Spiskiego

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1120. Budowla powstała prawdopodobnie na przełomie XI i XII wieku. Zbudowano ją na wzgórzu o wysokości 634 m n.p.m. Początkowo pełniła funkcję twierdzy położonej na granicy państwa węgierskiego. W połowie XV wieku dokonano jego przebudowy. Stefan Zápolya, magnat węgierki, wybudował na terenie kompleksu zamkowego pałac, kaplicę św. Elżbiety i salę rycerską. Tutaj też urodził się Jan, późniejszy król Węgier. Od XVI wieku zamek został siedzibą spiskich żupanów z rodu Turzonów. Kolejnymi właścicielami budowli byli przedstawiciele rodu Czaków.

W roku 1780 wybuchł na zamku dotkliwy pożar, który stał się początkiem końca świetności budowli. Zamek przestał być użytkowany i popadał w ruinę. Dopiero w 1961 roku został uznany za Narodowy Pomnik Kultury, a w 1970 rozpoczęto konserwację obiektu.

W roku 1993 wpisano cały kompleks na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dziś jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów oraz miłośników historii.

Co czeka na Ciebie w Zamku Spiskim

Zwiedzanie całego kompleksu możesz rozpocząć od górnego zamku. Czeka tam na Ciebie piękny widok na zamek i okolicę, rozpościerający się z zabytkowych, późnogotyckich tarasów. Możesz podziwiać np.:

  • środkowy i dolny dziedziniec oraz położone na jego terenie fragmenty małej warowni,
  • mury obronne z dwiema wieżami,
  • pozostałości po kamiennej baszcie z XII wieku,
  • pałac romański,
  • kaplicę gotycką św. Elżbiety Węgierskiej.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje 19-metrowa wieża zamkowa Nebojsa (w tłumaczeniu: nie bój się). Zbudowano ją w XIII wieku, jako miejsce przeznaczone do ostatecznej obrony. Grubość ścian wieży dochodzi do 3,5 metra. Po wdrapaniu się na szczyt budowli Twoim oczom ukazuje się przepiękny widok na cały kompleks zamkowy oraz Kotlinę Spiską. Przy dobrej widoczności w oddali możesz dostrzec Tatry.

Największą częścią zamku jest dolny dziedziniec, z którego roztacza się widok na całą budowlę. Spacer po wewnętrznych murach pozwala poczuć ogrom tego miejsca i wyobrazić sobie, jak wyglądała za czasów jego świetności.

W odrestaurowanej części zamku znajduje się zamkowe muzeum z ekspozycjami Muzeum Spiskiego. Miejsce poświęcone jest m.in. historii kompleksu i średniowiecznej broni. Możesz przekonać się też, jak wyglądało wyposażenie średniowiecznych sal tortur, komnat czy kuchni.

Jeśli zainteresowała Cię historia Zamku Spiskiego i chcesz wybrać się tam na jednodniową wycieczkę, zapraszamy na nocleg do naszego Pensjonatu. Czekają tu na Ciebie przytulne pokoje i pyszne posiłki. Czekamy na Ciebie! 🙂

Napisz komentarz