Festiwal im. Jana Kiepury, czyli wielkie święto muzyki w Krynicy Zdroju

Już niebawem, bo w dniach 11-18 sierpnia, będzie miała miejsce kolejna edycja najsłynniejszego krynickiego wydarzenia muzycznego – Festiwalu im. Jana Kiepury. Jakie atrakcje znajdą się w jego programie? Jacy artyści wystąpią tego lata w Krynicy-Zdroju? O tym wszystkim przeczytasz już za chwilę!

Festiwal im. Jana Kiepury – już 52. raz w Krynicy

Festiwal poświęcony Janowi Kiepurze odbywa się w Krynicy Zdroju od 1967 roku i każdego lata przyciąga do miasta tysiące turystów. Jego pomysłodawcą (oraz organizatorem pierwszych edycji festiwalu) był Stefan Półchopek – jeden z największych miłośników krynickiej kultury i pasjonat pięknych, przedwojennych tradycji miasta.

Festiwal im. Jana Kiepury 2018

W tym roku Festiwal im. Jana Kiepury obejmuje ponad trzydzieści różnego rodzaju wydarzeń kulturowych – koncerty, recitale, spektakle, a nawet show operetkowe. Na krynickich scenach wystąpią najbardziej uznane polskie i zagraniczne gwiazdy. Do najgorętszy nazwisk należą:

  • Luis Chapa – światowej sławy tenor, który na co dzień występuje w Nowojorskiej Metropolitan Opera,
  • Mari Moriya – solistka operowa z New York Metropolitan Opera,
  • Katerina Hebelkova – gwiazda praskiej Opery Narodowej,
  • Aliaksandr Mikhniuk – artysta, występujący w Teatrze Wielkim w Mińsku,
  • Wojciech Śmiłek – bas z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie,
  • Piotr Rubik – dyrygent, występujący wraz z Filharmonią Dolnośląską z Jeleniej Gór,
  • Stanisław Krawczyński z Filharmonią Podkarpacką,
  • Rafał Janiak i Sławomir Chrzanowski z Filharmonią Zabrzańską.

Podczas Festiwalu odbędzie się gala honorująca Martę Eggerth – „Czardaszem przez operetkę”. W hołdzie słynnej węgierskiej śpiewaczki operowej i żony Jana Kiepury wystąpią polscy oraz wiedeńscy artyści.

Dokładne informacje o programie i artystach, którzy wystąpią na 52. Festiwalu im. Jana Kiepury, znaleźć można na oficjalnej stronie wydarzenia – 52.festiwalkiepury.pl.

Wybierasz się na festiwal im. Jana Kiepury? Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie w Krynicy Zdroju:

Kim był Jan Kiepura?

Jan Kiepura był wybitnym tenorem i jednym z najsłynniejszych polskich śpiewaków operowych. Występował na niemalże wszystkich najważniejszych scenach świata – paryskiej Opéra-Comique, londyńskiej Covent Garden, nowojorskim Metropolitan Opera czy Broadwayu. Za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Jan Kiepura odznaczany był między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Napisz komentarz