Co robić w Krynicy Zdroju i okolicach? Przewodnik po najciekawszych miejscach w regionie

Zdjęcie wojtke z Pixabay

Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Krynicy Zdroju i okolicach. Przygotowaliśmy dla Ciebie spis najciekawszych miejsc w regionie. Zapraszamy!

Atrakcje dla dzieci i rodzin

Atrakcje w Krynicy dla dużych i małych to m.in.:

 • Rajskie ślizgawki na Górze Parkowej – rurowe zjeżdżalnie, wśród których znajdują się łagodnie falujące zjeżdżalnie dla najmłodszych, ostra spirala i zjeżdżalnia Kamikaze.
 • Tor saneczkowy Sankostrada – otwarty prawie cały rok tor położony jest na zboczu Góry Parkowej. Możesz zjechać nim w dwuosobowym wagoniku, a po drodze podziwiać piękne widoki.
 • Park linowy – znajduje się u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Możesz wybierać spośród 8 tras o różnej trudności, na których znajduje się w sumie ponad 100 przeszkód. Więcej informacji na temat parku znajdziesz we wpisie: Krynicki Park Linowy, czyli wypoczynek w Krynicy-Zdroju dla aktywnych.
 • Muzeum Zabawek Bajka – w zbiorach muzeum znajdują się zabawki z różnych epok, dlatego wizyta w tym miejscu będzie ciekawym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Kolejki linowe i punkty widokowe

Krynicę Zdrój i jej okolice możesz podziwiać i z dołu, i z góry. Jeśli fascynują Cię piękne widoki, z pewnością zainteresują Cię poniższe miejsca:

 • Kolejka linowo-terenowa na Górę Parkową – Góra Parkowa położona jest niemal w centrum miasta, a na jej szczycie (na wysokości 741 m n.p.m.) możesz wybrać się na spacer po Parku Zdrojowym, przysiąść na Michasiowej Polanie, przejechać się wspomnianymi wcześniej ślizgawkami czy zachwycać się piękną panoramą gór.
 • Kolejka krzesełkowa na Wierchomlę – kolejka ma długość 1600 m, a wjazd na szczyt trwa około 15 minut. Po drodze masz okazję podziwiać m.in. przepiękną panoramę Tatr i Beskidów.
 • Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką – szczyt Jaworzyny znajduje się na wysokości 1114 m n.p.m. Kolejka, z której możesz skorzystać to jedna z najdłuższych i najnowocześniejszych kolejek tego typu w Polsce. Stacja początkowa znajduje się w urokliwej dolinie Czarnego Potoku.
 • Ścieżka wśród drzew – to wyjątkowa atrakcja, która zachwyca turystów od czerwca 2018 roku. Możesz wybrać się na spacer drewnianą, około kilometrową ścieżką aż na wieżę widokową, której najwyższy punkt sięga niemal 50 m. Wieża położona jest na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (894 m n.p.m.). Więcej na temat tej atrakcji znajdziesz we wpisie: Ścieżka wśród drzew – całoroczna atrakcja turystyczna Krynicy Zdroju.

Atrakcje dla aktywnych

 • Rowerowe szlaki turystyczne – w Krynicy i okolicach znajdziesz mnóstwo szlaków rowerowych, zarówno asfaltowych, jak i nieutwardzonych. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: Postaw na aktywność, czyli rowerowa Krynica Zdrój.
 • Atrakcje dla miłośników sportów wodnych – możesz wziąć udział np. spływach kajakowych czy pontonowych Popradem, a także spróbować swoich sił w windsurfingu i kitesurfingu na jeziorze Klimówka. We wpisie Spływy kajakowe i inne wodne atrakcje w okolicach Krynicy Zdroju znajdziesz więcej informacji na ten temat.
 • Jazda konna – w okolicach Krynicy znajdziesz kilka stadnin. Są nimi m.in. Farma Lama w Tyliczu, Stajnia Beskid pod Nowym Sączem, stadnina Gładyszów w Regietowie czy Końca Dolina w Izbach.

Kościoły i cerkwie łemkowskie

Miłośnicy architektury sakralnej mogą zwiedzać w Krynicy i okolicach liczne kościoły oraz obiekty położone na Krynickim Szlaku Cerkwii Łemkowskich, który z kolei jest częścią szlaku Architektury Drewnianej. O tym, dokąd się udać i co odwiedzić, przeczytasz w poniższych wpisach:

Inne, ciekawe miejsca i atrakcje

To nie koniec wrażeń! W okolicach Krynicy (i w samej Krynicy) znajdziesz też atrakcje, takie jak:

 • Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju – jedna z wizytówek miasta, która po prostu trzeba odwiedzić. Więcej na temat muzeum znajdziesz we wpisie: Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju.
 • Pijalnie wód leczniczych – miejsca odwiedzane chętnie zarówno przez kuracjuszy, jak i pozostałych turystów. Sprawdź, gdzie i jakie wody lecznicze znajdziesz w Krynicy Zdroju.
 • Popradzki Park Krajobrazowy – jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Karpatach,
 • Ogrody Zmysłów w Muszynie – czyli tzw. ogrody sensoryczne. Jest to kompleks parkowy, na terenie którego znajdziesz strefy poświęcone m.in. poszczególnym zmysłom – strefę zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową, smakową i strefę zdrowia.
 • Mofety – to wyjątkowe zjawisko przyrodnicze możesz obserwować tylko w 3 miejscach w Polsce, a jedno z nich znajduje się właśnie w Krynicy. Więcej o mofetach piszemy we wpisie Mofety w Krynicy Zdroju – atrakcja, której nie możesz przegapić.
 • Paitball – po dawkę mocniejszych wrażeń udaj się do Fabryki Endorfiny przy ul. Granicznej 13.

Prawda, że jest co robić? Zapewniamy, że to nie wszystkie atrakcje, jakie znajdziesz w naszym regionie. Przyjeżdżaj, zwiedzaj, eksploruj i pokochaj Krynicę tak, jak my!

Napisz komentarz